Postavte si vyvýšený záhon z dreva alebo paliet

S vyvýšeným záhonom je pestovanie jednoduchšie a bez bolestí chrbta. Prečítajte si, ako ho postaviť, aké sú hlavné výhody a nevýhody vyvýšeného záhonu a ako sa potom starať o zeleninu. 

Obsah:

vyvyseny_zahon

Čo je to vyvýšený záhon? 

Čo je to vyvýšený záhon? Vyvýšené záhony sú drevené rámy naplnené zeminou, ktoré uľahčujú pestovanie zeleniny na miestach s nevhodnou pôdou, zmierňujú zázemie záhrady a navyše skvele vyzerajú. 

Hlavné výhody vysokého záhonu 

vyvyseny zahon 2

Hlavné dôvody, prečo sa rozhodnúť pre vyvýšené záhony, sú:

 • Na okrajových záhonoch je jednoduchšie redukovať burinu. 
 • Zvyšovaním záhonu sa pôda hnojí smerom nahor, a to aj na miestach, kde by sa zelenine alebo rastlinám bežne nedarilo. Toto riešenie je vhodné pre záhrady s neúrodnou pôdou alebo tam, kde by ste bežne nemohli vytvoriť záhon.
 • Väčšine zeleniny sa darí vo vyvýšenom záhone.
 • Drevené záhony a vyvýšené záhony z paliet vyzerajú skvele.
 • Ak máte vysoký záhon, nemusíte sa k nemu zohýbať a nenamáhate si chrbát ani kolená.
 • Vyvýšené záhony poskytujú ochranu pred škodcami, ako sú napríklad slimáky.
 • Pôda vo vyvýšenom záhone je teplejšia, takže po zime môžete začať s výsadbou skôr. Vďaka rozmrazeniu spodných vrstiev je pôda až o 5-8 stupňov teplejšia.
 • Pôda na okraji záhonu je vzdušnejšia.  

Možno vám zoznam druhov, ktorým sa zvyčajne darí vo vyvýšenom záhone, pomôže pri rozhodovaní, či začať so stavbou. Záhradkári si napríklad pochvaľujú pestovanie uhoriek, paradajok, mrkvy, cibule, uhoriek alebo dokonca fazule v týchto drevených záhonoch.

Ak máte veľkú úrodu, väčšinu zeleniny môžete konzervovať v rúre. Vyvýšený záhon na jahody alebo paletová bylinková záhradka sú skvelé. 

Čo má drevený záhon na zozname "proti" 

Vyvýšený záhon má niekoľko nevýhod. Ide najmä o: 

 • Drevené záhony je potrebné každých niekoľko rokov renovovať
 • Pôda na vysokom záhone môže rýchlejšie vyschnúť, preto nezabúdajte na dostatočné zavlažovanie
 • Vyvýšený záhon nie je vhodný pre zeleninu náročnú na priestor, ako sú tekvice alebo cukety. 

Pokyny krok za krokom, ako vytvoriť vyvýšený záhon 

Keď chcete začať stavať vyvýšený záhon, máte niekoľko možností. Najbežnejšie sú vyvýšené záhony z dreva alebo paliet, ktoré tiež podrobne rozoberieme nižšie. Niekedy je možné postaviť vyvýšený záhon aj z betónu. A v neposlednom rade sú jednou z možností aj plastové vyvýšené záhony.  

Drevené vyvýšené záhony 

Na stavbu drevenej vyvýšeného záhonu budete potrebovať dostatočne stabilné masívne drevo, ktoré bude tvoriť rám záhonu. Keď už máte rám pripravený, venujte pozornosť tomu, ako záhon vytvoríte. 

 1. Nájdite vhodné drevo na vytvorenie okraja záhonu. Mal by byť z masívneho dreva, vyrobený zo silnejších dosiek. Drevo môžete recyklovať aj zo starých trámov, dlaždíc alebo nábytku. 
 2. Drevo ošetrite a natrite prípravkom proti vlhkosti a škodcom. Oplatí sa vybrať výrobok s UV faktorom alebo kvalitnou impregnáciou. Stavte na kvalitu a vráti sa vám to počas životnosti záhona. Tipy na konkrétne farby na drevo nájdete nižšie. Alebo si prezrite kategóriu exteriér, kde ponúkame veľký výber odolných lazúr na drevo
 3. Nájdite v záhrade vhodné miesto, ktoré je prístupné aspoň z troch strán. 
 4. Zhotovte rám správnych rozmerov z dreva. Je to len okraj záhonu, netvorí dno ani kolená. 
 5. Na vyvýšenom záhone vykopte 30 - 60 cm pôdy
 6. Dno vyložte hustou sieťovinou na králiky
 7. Umiestnite drevený rám záhonu na miesto. 
 8. Postarajte sa o odstránenie zeminy z dreva. Použite lepiacu fóliu. Nopy by mali smerovať k drevu. Materiál potom dobre vetrá. 
 9. Každou vrstvou vyplňte lôžko. 
  1. Najskôr treba odstrániť konáre alebo slamu.
  2. Druhú vrstvu tvoria drny, tenšie vetvičky alebo prútie. 
  3. Nasledujú listy stromov. 
  4. Potom do vyvýšeného záhonu vložte kompost alebo zeminu. 
  5. Vyvýšený záhon dokončite zeminou, ktorú ste vykopali na pôvodnom mieste. 

vyvyseny zahon 3

Ako vyrobiť vyvýšený záhon z paliet? 

Záhradné výrobky z paliet sú čoraz obľúbenejšie. Palety sú nielen esteticky zaujímavé, ale sú aj ľahko dostupné a predstavujú zvyškový, ale pevný materiál.

Pri stavbe vyvýšeného záhonu máte dve možnosti. Buď použijete palety vcelku a vyhnete sa rozoberaniu a opätovnému rezaniu dosiek. V tomto prípade musíte zabezpečiť, aby zemina nevypadla z lôžka cez otvory. Do paletového rámu môžete napríklad vložiť paletový kontajner.

Alebo môžete palety rozobrať a medzery vyplniť ďalšími doskami. V tomto prípade postačia palety ako také. Postup pri stavbe záhonu je potom rovnaký ako pri drevenom vyvýšenom záhone. Tento postup nájdete vyššie. Ani pri vyvýšených paletových záhonoch nezabudnite drevo dobre ošetriť. 

Starajte sa o drevo. Čím natrieť záhon?

 Drevené rámy vyvýšeného lôžka sú vystavené silnému namáhaniu. Záhony vydržia na priamom slnku a daždi niekoľko rokov. Okrem toho sa pôda okolo nich bude zavlažovať každý deň. Správne ošetrené drevo výrazne predĺži ich životnosť. 

Vyberte si farby na drevo z kategórie farieb do exteriéru. Môžeme vám odporučiť napríklad prírodné lazúry Osmo, niektoré s UV ochranou a dodatočnou ochranou farby. Ten je vďaka olejovej báze ideálnou voľbou aj na použitie v spojení s pestovaním rastlín. 

Starostlivosť možno doplniť ochranným prostriedkom na drevo, ktorý dosky ochráni pred hnilobou a navyše aj pred drevokazným hmyzom. Odporúčame impregnáciu Osmo v exteriéri. 

Ak nechcete zostať pri prírodných odtieňoch dreva, ale hľadáte zaujímavejšiu farbu, dajte jej drevo s nepriehľadnými farbami. Vonkajšia farba Tikkurila ponúka veľký výber odtieňov. 

Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa ošetrenia dreva na vyvýšenom lôžku, neváhajte nás kontaktovať na našej online podpore.

Pravidelne sadiť a zalievať  

A vyvýšený záhon je hotový. Keď je práca hotová a váš vyvýšený záhon konečne stojí, je čas na sadenie. Bude váš vyvýšený záhon bylinkový? Alebo to bude jahodový záhon? Alebo sa chystáte skôr na zeleninu? V každom prípade zasadte vhodné sadenice do pôdy a nezabudnite ich často zalievať. Pôda na vyvýšenom okraji vysychá rýchlejšie, a preto potrebuje dostatok vody. 

Záhon môžete neustále udržiavať vlhký pomocou zavlažovacieho systému. Jednou z možností sú zavlažovacie súpravy Tropf Blumat.   

Veľmi dobrý návod na výrobu vyvýšených záhonov je na Flera TV, odkaz nižšie: