Ako vyrobiť nábytok z paliet?

Zostavte si vlastný nábytok z paliet. Za pár centov si môžete vytvoriť originálne sedenie, stabilnú posteľ z paliet alebo pevný stôl z paliet. Nábytok z paliet má nespočetné množstvo podôb a každý kus je originál. Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si návod, ako si doma postaviť nábytok z paliet. 

Prečo nábytok z paliet? 

Pred niekoľkými rokmi sa na internete začali objavovať prvé fotografie domácich majstrov, ktorí použili staré palety novým spôsobom. Postele z paliet, záhradný nábytok z paliet, stojany na topánky a lavičky zaplavili domácnosti a sociálne siete. Paletový nábytok sa osvedčil v domácnostiach a firmách. Ak spojíte všetky jeho výhody so skvelým pocitom, ktorý vám dáva práca na vlastnom nábytku, môžeme ho len odporučiť. 

Výhody paletového nábytku: 

palety

  • montáž vlastného nábytku z paliet je jednoduchá
  • každý kus nábytku z paliet je originál
  • paletový nábytok je lacný
  • výrobky z paliet sú ekologické a šetrné k životnému prostrediu
  • vhodné aj pre atypické priestory 
  • paletový nábytok sa dá ľahko opraviť

Výhody paletového nábytku už poznáme. 

Aké sú nevýhody? Jediným dôvodom je azda to, že v priestoroch paliet sa ľahšie usadzuje prach. Znamená to teda raz za čas trochu zručnejšiu prácu s vysávačom pri upratovaní. 

Ako vyrobiť nábytok z drevených paliet 

Vyhraďte si jeden deň na výrobu paletového nábytku a pripravte si potrebné náradie. Budete potrebovať palety, farbu alebo iné moridlo na drevo, pílu, potreby na brúsenie, odsávač prachu a samozrejme, kladivo, ktoré sa vám bude hodiť pri každom kutilskom projekte. Akumulátorové náradie vám uľahčí prácu, takže budete pracovať menej namáhavo a rýchlejšie.

1. Začnite nákupom paliet. Namiesto veľkoobjemového výkupcu vyhľadajte vo svojom okolí výkupňu, kde sa použité palety skladujú.  Choďte tam a vyberte si tie najlepšie. Často tam nájdete veľa paliet, ktoré sú ako nové. Cena za použitú europaletu sa začína na 3,5 euro. Nový stojí 10 euro.

Koľko ich potrebujete? To sa líši v závislosti od vášho plánu, aký nábytok budete vyrábať. Môžete si vybrať z bežných rozmerov paliet: 

600 x 400 mm
- 800 x 600 mm
- 1 200 x 800 mm
- 1 200 x 1 000 mm.

 Ako príklad uvádzame, že na stavbu postele stačí 7 paliet. 

2. Nábytok zostavte v čistom stave. Usporiadajte palety tak, ako by ste ich chceli mať na konci. Takto budete môcť zmerať, či všetko sedí, a odrezať všetky časti, ktoré nebudú potrebné. Palety si tiež označte, aby ste neskôr vedeli, kam ktorá patrí. 

3. Spracujte europalety. Najprv skontrolujte, či z neho netrčia žiadne klince. Potom obrúste všetky znečistené, staré alebo ostré povrchy a hrany.

4. Namaľujte paletu správnymi produktmi. Každý paletový nábytok by mal byť ošetrený, aby vám dlho a dobre slúžil. Najmä ak ide o paletový nábytok do záhrady. 

TIP Čím ošetriť nábytok z paliet: Na nábytok z europaliet v interiéri odporúčame tvrdý voskový olej Osmo. Chráni drevo, rozjasňuje jeho prirodzenú štruktúru, vďaka svojmu prírodnému zloženiu nezapácha a ľahko sa s ním pracuje. Ak staviate vonkajší nábytok z paliet, zvolili by sme ochranný olej na záhradný nábytok, napríklad Osmo. Alebo lazúru Remmers. Oba tieto nátery odpudzujú vodu, chránia drevo pred UV žiarením, ako aj pred plesňami a škodcami. Vsádzate s nimi na kvalitu.

5. Keď farba zaschne, je čas zložiť palety dokopy presne tak, ako ste ich pripravili predtým.  

6 Nakoniec nezabudnite na príslušenstvo. Na pohovku z paliet položte vankúše a na police knihy. Pridajte k paletovému stolu LED svetlá a vytvorte si doma čarovnú atmosféru.  

nábytek-z-palet

Inšpirácia: nábytok z paliet 

Pri plánovaní nábytku z paliet sa nebojte popustiť uzdu svojej fantázii. Nič nie je nemožné. Palety môžete skladať ako stavebnicu Lego, rozkladať ich, meniť ich usporiadanie, pridať nad ne obraz na stenu, alebo niekde položiť vonnú sviečku ako dekoráciu. Takže či už chcete paletovú policu, paletovú truhlicu alebo paletovú knižnicu. 

Palety sa dajú v záhrade využiť mnohými spôsobmi. Okrem montáže záhradného nábytku ich môžete použiť aj ako kvetináče a nádoby na kvety alebo ako držiaky na náradie.