Ako ochrániť drevo pred drevokazným hmyzom

Ako ochrániť drevo pred drevokazným hmyzom

Drevené stavby a najrôznejšie vybavenie z dreva má ľudstvo už od nepamäti. Poskytujú nám pohodlie  a pocit, že sme stále súčasťou prírody. Útulné obydlia však s nami zdieľajú aj ďalší obyvatelia, ktorí sa usídlili práve v drevených častiach stavieb alebo v nábytku. Ide o najrôznejšie druhy drevokazného hmyzu, nenápadní ničitelia, o ktorých nemusíme dlhú dobu vedieť. Po nejakej dobe sa prejavia rôznymi zvukmi a občasnými hromádkami jemného prachu z dreva, ktoré požierajú larvy tohto hmyzu. O ktoré druhy drevokazov ide ako na nich?

Kde žije drevokazný hmyz?

Títo drobní škodcovia sa vyskytujú najčastejšie v suchom dreve. Drevokazné chrobáky škodia dreveným konštrukciám, podlahám, nábytku i ďalším dreveným predmetom. Sú nepriatelia všetkých, ktorí majú doma starožitný nábytok a doplnky z dreva. Najväčšiu škodu spôsobujú larvy, ktoré sa drevom prehrýzajú a postupne vytvoria celý labyrint chodieb, ktoré sú medzi sebou prepojené. Týmto drevokazní škodcovia narušia štruktúru dreva a to sa postupne rozpadná na prach. Na povrchu napadnutých predmetov je vidieť malé guľaté dierky, výletové otvory.  Keď je ticho, napríklad v noci, je možné počuť chrúpanie. To je typické hlave pre tesáriky. Ďalším nebezpečím pre napadnuté drevo sú drevokazné huby a plesne, ktoré škodcovia do chodbičiek prinesú.

Druhy drevokazného hmyzu

Ktoré drevokazné chrobáky sa najčastejšie vyskytujú v domácnosti? Je to červotoč prúžkovaný alebo umrlčí, tesárik krovový, drevokaz čiarkovaný, hrbohlav parketový, piloritky, drevokazné mravce lietajúci drevokazný hmyz. Pokiaľ chcete, aby prípadná likvidácia drevokazného hmyzu bola úspešná, mali by ste sa s jednotlivými druhmi zoznámiť.

  • Červotoč prúžkovaný meria necelého pol centimetra, k jeho typickým znakom patrí hnedá farba, ktorá sa pohybuje v odtieňoch od svetlej až po tmavú. Krovky sú ozdobené radou 10 rovných pruhov s výrazným bodkovaním. Škodia predovšetkým na dreve z ihličnatých stromov. Chodbičky vyvrtané larvami sa držia letokruhov dreva. Larva má pomerne dlhý vývoj, od jedného roku až po tri. Červotoče nájdeme v nábytku aj v stavebných konštrukciách. Zle znášajú príliš vysoké alebo nízke teploty.
  • Červotoč umrlčí je o niečo väčší, jeho telo je tmavšie čiernohnedej farby a pri zadných rohoch má zlatožlté škvrny. Žije prevažne v noci. Jeho cieľom je drevo v miestach, kde pôsobil silnejší mráz. Ničí drevo z ihličnatých, ale aj listnatých stromov. Tento drevokazný chrobák napáda trámy striech, podlahy, trámy a všetky miesta, kde je drevo vlhké alebo kam zateká. Väčšinou neškodí na nábytku. Okrem týchto dvoch červotočov patria medzi drevokazný hmyz aj ďalšie červotoče, ich výskyt však nie je taký veľký.
  • Tesárik krovový je najväčším škodcom na používanom dreve. Jeho larvy sú najväčšie a najžravšie. Chrobáky môžu merať až 2,5 cm a majú kratšie tykadlá. Bývajú žltohnedí, čierni alebo červenohnedí. Na strede kroviek majú dva nevýrazné priečne pruhy a dve šedé škvrny. Ich cieľom sú predovšetkým predmety z ihličnanov. Larvy sú pri svojej činnosti hlučné a je možné počuť zreteľné chrúpanie. Vyvíjajú sa neskutočne dlhú dobu, dokážu drevo dokonale rozložiť. Podobné problémy spôsobujú i ďalšie druhy tesárikov.
  • Drevokaz čiarkovaný meria menej ako pol centimetra. Telo je sfarbené do červena alebo hnedožlta, krovky žlté s tmavým okrajom. Drevo znehodnocujú samičky vyhĺbením kolmej chodby, larvy potom vytvárajú ďalšie chodbičky taktiež kolmo k hlavnej chodbe. Pretože vyžierajú do hĺbky, drevo celé zničia. Škodia predovšetkým na ihličnanoch, niektoré ďalšie druhy napádajú aj listnáče.
  • Hrbohlav parketový je malý pol centimetrový červenohnedý chrobák. Ničí hlavne tvrdé drevo, jeho obľúbenou pochúťkou sú práve dubové parkety. Napadá i exotické drevo, nájsť ho môžete aj v prírodnom prostredí, v dubových lesoch. Nepríjemné je, že sa mu darí prežívať i celý proces spracovania dreva a svojou činnosťou neobmedzuje iba na suché drevo. Likvidácia drevokazného hmyzu tohto typu je obtiažna, väčšinou je nutné kombinovať chemické prípravky a ožarovanie.
  • Piloritka drevokazná patrí medzi drevokazný lietajúci hmyz. Je podobná ose, samci sú čierni, samičky majú žltý zadoček s viditeľným kládielkom. Larvy kladú do dreva ihličnatých aj listnatých stromov. Najradšej majú čerstvé drevo, ktoré ešte nebolo zbavené kôry. Pod kôru potom kladú vajíčka.
  • Drevokazný mravec je jedným z najväčších druhov mravcov. Má telo a hlavu čiernej farby, časť zadočku a hruď je sfarbená do červena. Ide o dlhoveký hmyz žijúci v organizovanom spoločenstve. Drevo nežerie, ale vytvára v ňom chodbičky. Drevo sa tak zoslabuje a býva napadané plesňami, ktoré ho definitívne zničia. Najradšej majú drevo ihličnanov. Drevokazné mravce môžu byť agresívne a pohrýzť i človeka.

  

Podľa čoho sa pozná napadnutie drevokazným hmyzom?

Prítomnosť drevokazného hmyzu poznáte podľa niekoľkých znakov, ktoré nie je možné prehliadnuť:

  • výletové otvory, ktoré vyzerajú ako dierky do dreva
  • zvuk chrúpania pochádzajúci od lariev, živiacich sa drevom
  • živé či mŕtve chrobáky
  • piliny pod výletovými otvormi

Pretože larvy žijú v skrytosti, postrehneme ich prítomnosť väčšinou až pri napadnutom nábytku. Ich prítomnosť môžeme predovšetkým očakávať v podlahách, nohách nábytku, na dne skríň a podobne.

Najlepšou ochranou proti drevokaznému hmyzu je prevencia

Ochrana dreva proti drevokaznému hmyzu začína už pri skladovaní. Veľkým rizikom je používanie dreva pochádzajúceho z polomov alebo také, ktoré bolo dlho odložené v lese či na vonkajšej skládke. Drevo odoberajte od dodávateľov, u ktorých ste si istý, že podmienky pre uskladnenie a spracovanie sú vyhovujúce. Tam by tiež mala prebehnúť impregnácia reziva proti plesniam a drevokazným škodcom. Ak sa vyskytne drevokazný hmyz, likvidácia sa uskutočňuje podľa toho, aký je stupeň napadnutia a aktivita hmyzu. Pri napadnutí väčšieho rozsahu bude nutné uskutočniť náter proti drevokaznému hmyzu na všetkých drevených častiach objektu. Na nové drevo sa aplikuje prípravok proti drevokaznému hmyzu alebo ho môžete nechať impregnovať v tlakovej nádobe.

Keď už drevokazný hmyz drevo napadol

Pokiaľ neboli použité preventívne opatrenia k hubeniu drevokazných škodcov, príde na chemické prípravky. Tie sú určené k likvidácii škodcov a najväčší účinok majú vtedy, keď sa použijú v dobe rojenia. V tomto čase sa chrobáky vyskytujú mimo úkrytov v dreve a je ľahké sa k nim dostať. Chemický prípravok na hubenie drevokazného hmyzu zostáva iba na povrchu dreva alebo tesne pod ním, preto je dobré kombinovať ho s impregnáciou pod tlakom, poprípade s mikrovlnným ožiarením a následnou aplikáciou ochranného náteru, ktorý zaistí, že sa hmyz nebude vracať.

Ako fungujú prípravky proti drevokaznému hmyzu

Chemické prostriedky najlepšie fungujú ako prevencia. Ide o jedy, ktoré sú kontaktné a hubenie škodcov ich musí požierať. Pokiaľ sú však larvy ukryté hlbšie v dreve, ich likvidácia sa nepodarí. Zničené sú vajíčka a larvy žijúce tesne pod povrchom, poprípade dospelé chrobáky. Ako likvidačné metódy sa využívajú mikrovlnné technológie, gamma žiarenie, plynovanie či termosanácia. Tieto potom vhodne doplnia práve chemické prípravky, ktoré zabránia opakovanému napadnutiu. Môžu byť buď riediteľné vodou, alebo olejové v kombinácii s organickými rozpúšťadlami. Vodou riediteľné prostriedky sú vhodné pre drevo v vyššou vlhkosťou, olejové pre suchšie drevo. Počet náterov sa líši podľa prostredia. Vo vnútri stačia dva nátery vonku tri. Preventívne nátery sa vždy oplatia, oveľa náročnejšie je zbaviť sa už zabývaných škodcov.