Ako na opravu a údržbu drevenej podlahy, aby bola nesmrteľná?

Ako na opravu a údržbu drevenej podlahy, aby bola nesmrteľná?

Roky sa výrobcovia snažia nahradiť klasickú drevenú podlahu, ale žiadny materiál ju naplno nevystriedal. Drevo má unikátne vlastnosti. Je odolné a vydrží často i po stáročia. O drevenú podlahu je ale potrebné sa dobre starať a raz za čas ju zrenovovať.

IMG_4382

Renovácia drevenej podlahy krok po kroku

Drevenú podlahu každý deň odierame, zaťažuje ju nábytok, svieti na ňu slnko a občas sa niečo na ňu vyleje. Preto časom stratí svoj lesk. Nie je ale potrebné nad tým zúfať. Dá sa ľahko a za pomerne nízke náklady renovovať.

Zbrúste, tmeľte, natierajte

  1. Renováciu začnete odstránením líšt a prahov. Všetky klince a kovové predmety taktiež musia ísť preč.

  2. Prehliadnite si parkety a pokiaľ sú niektoré uvoľnené, pripevníte ich.

  3. Podlahu zbrúste. Brúste pomocou brúsky na parkety. Pokiaľ ju nevlastníte, môžete si ju požičať. Podlahy sa brúsia do 1 mm hĺbky. Pokiaľ by bola podlaha veľmi poškodená, môžete sa do toho viac oprieť a brúsiť až do 2-3 mm.

  4. Ako ďalšie príde na rad tmelenie. Zmiešajte piliny z najhrubšieho brúsenia s tmelovou hmotou v pomere 1:1 a naneste túto zmes tam, kde je to potrebné. Tmelenie opakujte dokiaľ sú na podlahe nejaké medzery a špáry. Použite špeciálne tmely na podlahu. Špecialistom v tejto oblasti je značka Bona, ktorá dodáva kvalitné tmely na vodnej báze. Odporúčame použiť BONA Mix & Fill tmel na parkety.

  5. Vyplníte tak špáry spoľahlivo a bez nepríjemného zápachu, čo v interiéri nie je príjemné.

  6. Nakoniec podlahu povrchovo ošetrite. Môžete ju lakovať alebo olejovať. Každý variant má svoje výhody a dočítate sa o nich ďalej.

  7. Po zaschnutí vráťte na miesto lišty a prahy a podlaha je ako nová.

Lakovaná podlaha

lakom je drevo vysoko odolné proti odieraniu. Ľahko sa udržuje a čistí. U lakov si taktiež môžete vybrať z matnej, polomatnej alebo lesklej úpravy a častejšie zoženiete protišmykovú úpravu laku.

Osvedčenou značkou je v tejto oblasti Bona. Je to špecialista priamo na podlahy. Laky Bona sú odolné a elastické. Vytvárajú príjemný vzhľad v rôznych úpravách. Odporúčame použiť ako základ Bona Clasic a na ňu veľmi odolný vrchný lak Bona Mega.

Olejom ošetrená podlaha

Keď použijete olej, podlaha pôsobí príjemne a prirodzene. Prírodná krása dreva a jeho farba viac vynikne. Parkety sú príjemné na dotyk. A pokiaľ by sa neskôr niekde podlaha poškodila, je možné ju opraviť lokálne.

Pre ošetrenie olejom sú veľmi obľúbené tvrdé voskové oleje Osmo. Môžete vyberať z Osmo 3032 hodvábny polomat alebo Osmo 3062 matný. Tieto prírodné nátery na báze olejov a voskov sú veľmi odolné, odpudzujú vodu a odolajú aj alkoholickým nápojom. Naviac sa ľahko nanášajú. Ďalšou variantou pre olejové ošetrenie sú oleje Oli-natura. Hodia sa pre použitie do interiéru vďaka prírodnému zloženiu. Zanechávajú na dreve matný lesk a odpudzujú vodu. Drevo najviac príjemne dýcha, pretože póry nie sú upchaté. Odporúčame použiť Oli-Natura HS HARTWACHSÖL vo farebnej alebo bezfarebnej variante.

IMG_4384

Aké vybavenie potrebujete?

Keď sa do renovácie pustíte, iste budete potrebovať:

  • škrabku na farbu

  • vybavenie na lakovanie

  • správny tmel

  • kvalitný lak alebo olej

  • náradie na demontáž líšt

  • brúsku na parkety ( ideálna je brúska s odsávaním, ktorá minimalizuje množstvo zbytkového prachu)

Podlaha je poškodená príliš. Čo teraz?

Pokiaľ je podlaha príliš zničená na to, aby ste vykonali bežnú renováciu, bude potrebné podlahu rozložiť, vyrovnať a opraviť i podkladový povrch a potom ošetriť všetky drevené časti rozloženej podlahy. Taktiež je nutné vyrobiť nové podlahové rošty. Ošetrená podlaha sa položí na renovovaný povrch, zatmelí sa a urobia sa dokončovacie práce. Pokiaľ si na tak rozsiahlu renováciu neveríte, môžete si na takúto renováciu zavolať špecializovanú firmu.

Drevo potrebuje špeciálnu starostlivosť

Keď je už drevená podlaha ako nová, myslíte na to, ako sa o ňu staráte. Čím šetrnejšie sa budete k drevu správať, tým dlhšie vám vydrží. Prvým krokom bolo ošetrenie kvalitným lakom alebo olejom a teraz dávajte pozor na vlhkosť a na prípravky, ktoré používate.

IMG_4381

Základné zásady starostlivosti o drevenú podlahu:

  • uprednostňujte suché ošetrenie – vysávanie a zametanie

  • utierajte len vlhkým mopom, nenechávajte na dreve veľa vody

  • nepoužívajte povrázkové a strapcové mopy

  • nepoužívajte prípravky s glycerínom

  • nepoužívajte prípravky so silikónom

  • na drevenú podlahu nepatria bežné čistiace prostriedky. Používajte len špecializované prostriedky. Pre olejované podlahy odporúčame: Bona Oil Soap pre lakované podlahy, Bona leštič na parkety.

Pokiaľ sa budete o drevo správne starať a raz za čas podlahu zrenovujete, bude v podstate nesmrteľná. Nezabúdajte na to, že podlaha je pod veľkým náporom a preto pre ňu vyberajte tie najlepšie nátery.

Tip: A ako si drevená podlaha rozumie s podlahovým kúrením?