Druhy dreva: Aké druhy dreva si vybrať a na čo sú jednotlivé druhy vhodné?

Vzhľadom na to, že na zemi rastie toľko druhov stromov, je často ťažké sledovať všetky rôzne druhy dreva. Najmä ich poznanie a rozlíšenie jedného od druhého je pre laika veľmi ťažké. Niektoré sú veľmi jemné a hladké, takmer bez štruktúry, iné majú výrazné kruhy alebo uzlíky a vyzerajú takmer divoko.

Ak ste si niekedy kúpili nejaké výrobky z dreva, nechali si vyrobiť nábytok u stolára alebo ste si jednoducho vybrali drevo na kúrenie, viete, že tento materiál môžeme z hľadiska "konštrukcie" rozdeliť do dvoch skupín - mäkké a tvrdé drevo. Môžete si vybrať aj medzi tvrdým drevom, smrekom alebo dokonca drahými a vzácnymi exotickými drevinami, ktoré na prvý pohľad zaujmú svojím nezvyčajným vzhľadom a vôňou.

Dubové drevo

Dubové drevo je veľmi krásne a veľmi žiadané nielen v súčasnosti, ale aj v minulosti. Jeho krúžky sú úzke a farebne veľmi výrazné. Textúra je výrazná a dodáva jej divoký a surový vzhľad. Je to tvrdý a pevný materiál, ktorý dobre odoláva všetkým poveternostným podmienkam. Najobľúbenejší je v nábytkárskom priemysle a v stavebníctve - dubový stôl, posteľ alebo dubové podlahové dosky sú jednoducho nadčasové.

Bukové drevo

Bukové drevo je veľmi obľúbené aj na výrobu nábytku, najmä vďaka svojim vlastnostiam - vysokej tvrdosti, nízkej pružnosti a pevnosti. Má svetlejšiu až ružovkastú farbu. Používa sa aj na kúrenie, pretože má vysokú výhrevnosť, a preto sa bukové drevo používa aj na údenie. Okrem toho dodáva jedlu jeho typickú vôňu.

Lipové drevo

Lipa má krásne, svetlé až krémové drevo s jemnou štruktúrou a občasnými sukami. Je pevný, ale zároveň veľmi mäkký, čo z neho robí obľúbenú voľbu pre umeleckých rezbárov. Je to spôsobené aj tým, že sa dobre farbí a lepí, pretože je savý. Nie je vhodné na výrobu tradičného nábytku, podláh alebo obkladov nielen pre svoju mäkkosť, ale aj preto, že ho často napáda drevokazný hmyz.

Smrekovcové drevo

modrinova_prkna

Smrekovec je veľmi odolný a dobre znáša výkyvy teplôt, sucho a vlhkosť, ako aj iné poveternostné podmienky. Je o niečo tvrdší ako ostatné ihličnaté dreviny. Zrno je veľmi výrazné a v kruhoch sa striedajú okrové až krémové farby. Obsahuje veľké množstvo malých uzlíkov, ktoré ho robia zaujímavejším pre oko. Používa sa na výrobu smrekovcových dosiek používaných v stavebníctve a na výrobu masívneho nábytku.

Akáciové drevo

Akácia je tvrdé drevo, v skutočnosti jedno z najtvrdších drevín vôbec. Používa sa na veľmi namáhané časti rôznych nástrojov, na výrobu agátových trámov a v stavebníctve. Nie je príliš vhodný na vonkajšie použitie, pretože trpí neustálym namáčaním a vysychaním, ale stále sa používa na výrobu vonkajšieho nábytku a plotov. Dá sa rozpoznať podľa jasne viditeľných prstencov a žltohnedej farby.

Orechové drevo

Ide o pomerne vzácne a veľmi cenené drevo. Výrobcovia a spracovatelia majú veľký záujem najmä o tvrdé a dobre zachované drevo zo starších dospelých stromov. Zrno je výrazné a farby sa často líšia od svetlej krémovej po sivohnedú. Má tiež vynikajúce vlastnosti - je tvrdý, pevný, odolný a dobre ohybný.

Jasanové drevo

Má výraznú kresbu a striedajú sa na ňom svetlé a tmavé kruhy. Jasanové drevo je veľmi tvrdé, odolné a pevné. Zároveň je to najpružnejšie drevo, ktoré sa u nás bežne vyskytuje, a preto sa už roky s obľubou používa na výrobu telocvičného náradia.

Jelšové drevo

Relatívne svetlé a výrazne žltkasté drevo jelše, podobne ako lipy, je hojne využívané rezbármi a stolármi. Veľmi ľahko sa morí a lepí, nemá výrazné rastové kruhy, ale často sa objavujú veľké suky a chyby, preto sa nepoužíva na veľký nábytok.

Ovocné stromy

Väčšina ovocných stromov má jemnú štruktúru, nevýrazné letokruhy a pomerne mäkké drevo (čerešňa je tvrdšia a pevnejšia). Čerešňové a slivkové drevo sa používa v nábytkárstve a rezbárstve, ale drevo z jabloní, hrušiek a iných ovocných stromov nie je vhodné na výrobu. Je veľmi mäkká a často je napadnutá rôznymi hnilobnými hubami, ktoré ju robia nepoužiteľnou.

Borovicové drevo

Borovica je ľahké a mäkšie drevo, ktoré sa v nábytkárskom priemysle hojne používa, či už surové, alebo morené či lakované vo všetkých odtieňoch a farbách. Je to však aj veľmi cenené stavebné drevo - používa sa na podlahy terás, trámy, okenné rámy a obklady.

Smrekové drevo

smrkove-drevo

Smrek má charakteristickú kresbu s početnými letokruhmi a uzlami. Hoci ide o pomerne mäkké drevo, je pevné, a preto sa s obľubou používa v nábytkárskom priemysle a najmä v stavebníctve, kde je azda najpoužívanejším drevom zo všetkých. V skutočnosti sa s ním dá veľmi ľahko pracovať všetkými možnými spôsobmi. Je tiež základnou surovinou na výrobu papiera.

Cédrové drevo

Céder sa u nás veľmi nepoužíva. Má teplú hnedú farbu, nevýrazný vzor, ľahko sa opracováva a je prirodzene antibakteriálna. Preto je mimoriadne obľúbený u rezbárov, ktorí z neho vyrábajú rôzne náčinie, misky a podobne.


Exotické dreviny

Sandalové drevo

Ide o exotické drevo zo stromu Sandalové drevo. Má veľmi intenzívnu vôňu, pre ktorú sa často používa najmä v aromaterapii, na výrobu éterických olejov, v liečiteľstve, na výrobu palivového dreva, ale aj na výrobu rôznych drobných rezbárskych výrobkov, ako sú ozdobné sošky alebo šperkovnice.

Teakové drevo

Pochádza z tropického stromu teak obrovský. Má krásnu štruktúru, farbu a vzor. Je veľmi mäkke, ale zároveň tvrde a pevne. Je prirodzene antimykotický, takže ho nenapádajú plesne a mikroorganizmy. Vďaka veľkému množstvu éterických olejov sa do dreva nedostane ani drevokazný hmyz. Používa sa najmä na záhradný nábytok a lode, pretože veľmi dobre odoláva vlhkosti. Veľmi obľúbené sú aj terasové dosky z teakového dreva. Časom však menia farbu a na ich zachovanie je potrebné ošetrenie olejmi.

Mahagónové drevo

mahagon

Mahagón má zvyčajne červenú farbu. Pochádza z afrického stromu s názvom Khaya. Je veľmi odolný, ľahko sa tvaruje a opracováva. Používa sa na výrobu luxusného nábytku a iných interiérových detailov. Je veľmi drahé a vzácne, preto sa často nahrádza napodobeninami.

Ebenové drevo

Toto tvrdé, ťažké a nápadne tmavé drevo si pravdepodobne nemožno zameniť so žiadnym iným. Pochádza z tropického stromu zvaného tomelo. Je to drahé a cenné drevo, ktoré sa používa na rezbárske účely na výrobu dekoratívnych predmetov a sôch, ale aj na výrobu malého nábytku a hudobných nástrojov.

Olivové drevo

Olivové drevo je obľúbené pre svoju mäkkosť, krásnu hnedú farbu s olivovým nádychom a špecifickú vôňu. Je vyhľadávaný najmä rezbármi a používa sa na výrobu riadu, rukovätí nožov, luxusných pier a nábytku. Je to veľmi náročné a pomerne drahé.