Drevokazné huby-ako na prevenciu a nápravu poškodenia

Drevokazné huby-ako na prevenciu a nápravu poškodenia

Použitie prírodných materiálov pri stavbách je nielen tradičné, ale v poslednej dobe aj veľmi vyhľadávané a obľúbené. Zdravý životný štýl tieto materiály pre ich vlastnosti uprednostňuje. K najčastejšie vyžadovaným a esteticky vynikajúcim prvkom patrí drevo. Práve preto, že sa jedná o prírodný materiál, je potreba drevo ošetriť, inak bude ohrozené výskytom drevokazných húb. Aj keď sú niektoré drevokazné huby jedlé alebo liečivé, nejedná sa o druhy, ktoré by drevu neškodili. Je isto dobré myslieť na prevenciu včas pretože likvidácia drevokazných húb nie je jednoduchá.

Kedy sa drevokazná huba objavuje na dreve

Drevokazná huba nie je jediným nepriateľom dreva. V domácnostiach, na záhradách i vo voľnej prírode môžeme často vidieť drevo napadnuté drevokaznými hubami, hmyzom či plesňou. Drevokazné huby sa vyskytujú tam, kde je zvýšená vlhkosť. Vonkajšie drevo, priamy styk s vodou alebo vlhkou zeminou vytvárajú ideálne podmienky pre vznik a rast drevokazných húb. Často je možné vidieť drevokazné huby na trámoch pod strechami, kde nebola prevedená dostatočná izolácia alebo bola porušená. Ak nie je drevo ošetrené, výrazne sa skráti jeho životnosť a bude podliehať postupnej skaze.

Sú všetky drevokazné huby škodlivé?

Nie všetky drevokazné huby patria k škodcom. Napríklad jedlé drevokazné huby bývajú v prírode často vyhľadávané. Jedná sa o liečivé drevokazné huby, ktoré sú i zámerne pestované. K týmto hubám patrí napríklad drevokazná hliva ustricová. Tá je obľúbená nie len pre svoje účinky na imunitu, ale aj ako súčasť pokrmov, pretože obsahuje veľké množstvo bielkovín. Mnoho ľudí ju používa ako náhradu mäsa a sami ju pestujú. Pestovanie drevokazných húb nie je zložité. Stačí sa rozhodnúť pre správny druh jedlej huby. Sadeničky bývajú bez problémov dostupné. Ak by vás pestovanie vlastných húb zaujímalo, môžete si prečítať rôzne recenzie ľudí na drevokazné huby.

 

Hliva ustricová patrí medzi veľmi vyhľadávané drevokazné huby

Drevokazné huby na stromoch nie sú nijak výnimočné

Drevokazné huby rastúce na stromoch môžeme nájsť prakticky všade. Bežné dreviny nie sú voči drevokazným hubám odolné. Jedinou výnimkou je dub. Veľmi často nájdeme drevokazné huby na breze. Napadajú však aj ovocné stromy v sadoch. Drevokazné huby na ovocných stromoch môžu byť príčinou neprosperovania stromu a jeho neskoršieho zániku. I tu je vhodná prevencia postrekom. Sanácia drevokazných húb by mohla znamenať zničenie hostiteľa. Výskyt drevokaznej huby na jabloni môže ohroziť celý sad. Drevokazné huby na čerešni patria taktiež k obvyklým ochoreniam a len zriedka sa s nimi stretneme na orechu.

 Drevokazné huby- ukážkové druhy

Spozorovali ste niektorú  z drevokazných húb na dreve stavby alebo stromu a chcete zistiť o aký druh sa jedná? Môžete použiť atlas drevokazných húb alebo si vyhľadať obrázok na internete. Potom sa môžete venovať ošetreniu napadnutého dreva. Najčastejšou drevokaznou hubou je serpula poprípade trúdnikovec. Hnedú hnilobu dreva a jeho rozpad má na svedomí chrastavka pivničná, čechračka lastúrovitá, trámovka plotová alebo pornatka, ktorá ničí predovšetkým ihličnany. Tieto huby sa živia celulózou alebo lignínom a dokážu prenikať na veľké vzdialenosti aj cez kamene alebo stavebné výplne.

Drevokazné huby-likvidáciu zverte odborníkom

 Ak sa vo vašom okolí objavia drevokazné huby, snažte sa o ich likvidáciu. Opatrne odstráňte  napadnuté miesta, uzatvorte ich do obalu a zničenie zverte špecialistom. Ak nebude dodržaný postup a bezpečnostné opatrenia, hrozí roznesenie húb do okolia. Nikdy nepáľte drevo sami, spóry by sa mohli rozšíriť a napadnutie by sa opakovalo. Špecialisti vám môžu  ponúknuť rôzne sanácie dreva-odstránenie napadnutých častí, plombovanie, podklady, vzduchové kapsy alebo sušenie dreva proti drevokazným hubám tam, kde ešte k napadnutiu nedošlo.

Preventívna starostlivosť je základom úspechu

Udržovať drevo v suchu by bolo najjednoduchším spôsobom ochrany. To však nie je vždy možné zaručiť. Preto nastupuje ochrana chemická. Obyčajná farba na drevo či krycí lak neochráni drevo dostatočne. Tento materiál prirodzene pracuje a tým narušuje celistvosť farby. Prasklinami potom do vnútra vnikajú škodcovia. Ideálnou voľbou je impregnácia špeciálnymi prostriedkami. Tie sa nanášajú náterom, ktorý môžete spraviť sami alebo túto prácu zveriť špecialistom. Chemická ochrana sa hodí predovšetkým tam, kde je drevo súčasťou nosných prvkov alebo sa dá len ťažko opravovať či nahradzovať.

Ako postupovať pri nanášaní impregnácie

Základom je dôkladne prečítanie návodu. Tu sa dozviete, aké ochranné pomôcky si máte pripraviť, ako náter nariediť a akým spôsobom nanášať. Ochranné nátery sa obvykle nanášajú pri teplotách od 5 do 30 °C. Potom je náter rovnomerný a povrch celistvý. Väčšinou sa nanesie jedna alebo dve aplikácie. Na impregnáciu je po zaschnutí možno naniesť obvyklý krycí náter alebo lazúru. Ďalší náter je nutný tam, kde je drevo vystavené horším poveternostným vplyvom. Životnosť impregnácie môže byť podľa podmienok až 10 rokov. Behom tejto doby sú nutné pravidelné kontroly, približne po 2 rokoch. Ošetriť je nutné aj všetky ďalšie zásahy a úpravy prevedené po impregnácii.

Čo robiť, ak je drevo už napadnuté

Pri sanácii dreva napadnutého drevokaznými hubami najskôr odstráňte napadnutú časť, dokým nezostane len zdravé drevo. Povrch očistite a odmastite a postupujte ďalej podľa návodu prípravku pre ošetrenie dreva a ochranu pred drevokaznými hubami. Ak by sa však jednalo o nosné prvky stavby alebo ich konštrukciu, je nutná spolupráca s odborníkmi, poprípade posúdenie od statika. Všetkým týmto komplikáciám  je možné predísť použitím vhodných prípravkov, ktoré zaručujú spoľahlivú ochranu dreva na profesionálnej úrovni. Ušetríte si tak neskôr značné náklady pri sanácii drevených prvkov a prípadne následné komplikácie.