Ako vyrobiť kŕmidlo pre vtáky? Tipy, ktoré zvládnu aj deti!

Zima sa blíži, a preto je čas sa na ňu pripraviť. Pre vtáky je to rušné obdobie, preto by sme na ne nemali zabúdať a mali by sme umiestniť kŕmidlo v záhrade, na terase alebo hneď za oknom či v prírode a pravidelne doň pridávať potravu. Môžeme si kúpiť hotové kŕmidlo pre vtáky alebo si ho vyrobiť. Keď počujete slová "ako vyrobiť kŕmidlo pre vtáky", predstavíte si drevo, klince a veľa práce, ale dá sa to urobiť aj jednoduchšie a konečný výsledok bude rovnaký, navyše pri výrobe môžete zabaviť aj svoje ratolesti!

Kŕmidlo z PET fľaše

Jednou z najjednoduchších metód je vyrobiť kŕmidlo pre vtáky z PET fľaše. Potrebné nástroje a materiály má každý doma a nie je potrebné nič kupovať ani predražovať. Na jeho výrobu budeme samozrejme potrebovať PET fľašu, pevný povrázok a nôž na koberce. Fľaša môže byť veľká alebo malá, záleží len na vás. Položím ho na stôl a asi 5 cm od dna vyrežem na dvoch alebo troch stranách dostatočne veľké "okná". Uviažte okolo vrchnej časti šnúrku a potom tieto kŕmidlá pripevnite napríklad na konár stromu. Dno naplňte vhodnými semenami, napríklad slnečnicovými alebo prosnými.

Druhá možnosť je podobná, ale okrem všetkých uvedených vecí budeme potrebovať dve plastové lyžice a zapaľovač. Postupujte takto:

 • Otočte fľašu hore dnom a v hornej časti, asi 2 cm od dna, urobte nožom dva malé otvory na stranách oproti sebe.
 • Prevlečte cez ne šnúrku, ktorá sa použije na zavesenie.
 • Potom fľašu otočte a cez uzáver ju naplňte semenami asi do troch štvrtín.
 • Tesne nad "povrchom" semien urobte nožom o niečo väčší otvor a pomocou zapaľovača roztopte kúsok rukoväte plastovej lyžičky a upevnite ju do otvoru širokou časťou smerom von.
 • Potom fľašu opäť otočte hore dnom.
 • Čerstvé semená budú postupne padať do lyžičiek a budú slúžiť aj ako hniezdo.

Kŕmidlo z kvetináčov

ptaci-budka

Na jeho výrobu budeme potrebovať plastový kvetináč, plastový podstavec pod kvetináč (musí byť o niečo širší ako vrch kvetináča), pištoľ na horúce lepidlo, nôž na koberce a háčik na zavesenie. Najprv na štyroch miestach na hornom okraji hrnca vyrežte malé "polkruhy". Potom naplňte kŕmidlo semienkami a pomocou tavnej lepiacej pištole prilepte podkladový zásobník jeho hornou stranou k hornej časti kvetináča s výrezmi. Potom ho otočte a pomocou lepidla pripevnite na vrch háčik alebo šnúrku, aby ste ho mohli zavesiť. Takto vyrobené kŕmidlá pre vtáky dávkujú semená postupne počas dlhého obdobia a nie je potrebné ich príliš často dopĺňať. Dávajte si však pozor na ich umiestnenie - sú vhodnejšie pod strechu, pretože dažďová voda sa môže v miske zdržiavať.

Plechovka, šnúrka a rolka toaletného papiera

Krmítko pre vtáky možno vyrobiť z takých obyčajných vecí, ako je plechovka alebo rolka od toaletného papiera. V prípade plechovky odstráňte vrchnú a spodnú časť (aby ste videli dovnútra). Ostré hrany možno zbrúsiť brúsnym papierom. Potom budeme potrebovať okrúhle plastové viečko (napríklad od jogurtu, horčice atď.), ktoré rozrežeme na polovicu. Polovicu veka nalepte na miesto, kde bolo dno plechovky, a druhú polovicu na miesto, kde bolo veko. Položte plechovku na rovnú plochu, priviažte okolo nej šnúrku, aby sa dala zavesiť, a naplňte ju potravinami. Môže byť tiež vybavená hniezdami z malých vetvičiek prilepených na plast. Pokiaľ ide o podávač rolí, ten zvládnu aj tie najmenšie deti. Stačí, ak rolku najprv namočíte do medu alebo arašidového masla zvonka. Potom v miske zmiešajte zmes rôznych semien a pekne v nej obalte lepkavý rožok. Keď kŕmidlo uschne, prevlečte cez otvory v rolke šnúrku a môžete ho zavesiť. Je lepšie umiestniť podávač na miesto, kde neprší, pretože papier môže rýchlo zmoknúť.

Parapetný podávač

Krmítko pre vtáky na okne môžete vyrobiť prakticky z čohokoľvek - v búdkach pre vtáky, ktoré sú cez zimu prázdne, nechajte zeminu a na ňu môžete umiestniť plechovku, kelímok od jogurtu, malý hrniec atď. Naplňte ich zrnom a máte krmítko pre sýkorky a iné drobné vtáky. Drevenú vtáčiu búdku možno umiestniť aj na parapet, ale jej pripevnenie si vyžaduje trochu zručnosti.

Drevené kŕmidlo pre vtáky

Krmitko-pro-ptaky

Drevené kŕmidlá pre vtáky sú pravdepodobne najbežnejšie a nájdete ich v hobby marketoch alebo v obchodoch s chovateľskými potrebami. Výroba vtáčej búdky nie je prekvapivo náročná a vydrží oveľa dlhšie ako "provizórne" kŕmidlo.

Na výrobu veľmi jednoduchého dreveného kŕmidla pre vtáky, ktoré zvládne každý, budeme potrebovať dlhú drevenú dosku, pílu na drevo, klince a kovový háčik na zavesenie.

 • Najskôr je potrebné dosku narezať.
 • Budeme potrebovať spodnú časť škatule, dve bočné strany a dosku na striešku.
 • Spodná doska by mala mať rozmery približne 20 x 10 až 30 x 20 cm.
 • Strany by mali mať rovnakú šírku, ale niekoľko centimetrov (maximálne 5 cm) na výšku. Dôvodom je, že strieška musí byť naklonená, aby sa drevo zbytočne nenamáčalo.
 • Všetky drevené časti pripevnite k sebe klincami alebo skrutkami do dreva.
 • Potom umiestnite hlinenú misku pod kvetináč naplnený semenami do kŕmidla.
 • Aby vám drevené kŕmidlo pre vtáky vydržalo niekoľko rokov, musíte drevo ošetriť konzervačným prostriedkom a farbou na drevo