Ochrana dreva: Čo robiť, aby drevené povrchy vydržali čo najdlhšie?

Drevo ako prírodný a organický materiál neustále pracuje a odoláva vonkajším vplyvom, pokiaľ to jeho vlastnosti umožňujú. Aby sa tieto vlastnosti surového dreva podporili a pomohlo sa mu odolávať účinkom vlhkosti, sucha alebo dokonca plesní, je dobré drevo pred prvým použitím výrobku alebo materiálu natrieť ochranným náterom.

Ošetrenie dreva závisí od mnohých faktorov a osobných preferencií. Vnútorné povrchy potrebujú iný náter, vonkajšie povrchy potrebujú iný náter a na ochranu proti plesniam používame iné výrobky ako na ochranu proti drevokaznému hmyzu alebo proti vlhkosti. Okrem náteru dreva je veľmi dôležitá aj štrukturálna ochrana, ktorá chráni materiál pred prílišnou vlhkosťou na povrchu a vo vnútri.

Ako ošetrovať drevo

Ošetrenie dreva by sa malo vykonávať automaticky pred jeho použitím alebo aj počas jeho životnosti. Konkrétne výrobky sa vyberajú podľa účelu použitia materiálu. Ochranné prostriedky na drevo môžu byť účinnou ochranou proti vlhkosti, škodcom a plesniam.
Na ochranu týchto povrchov však existuje oveľa viac možností. Možno použiť rôzne laky, nátery, vosky, oleje a krycie farby. Impregnačné prostriedky na drevo sa pri použití v exteriéri určite osvedčia; impregnácia dreva je však možná len na ošetrených povrchoch, ktoré sú zbavené živice alebo mastnoty, a samotný proces sušenia môže trvať až 20 hodín.

Ochrana-dreva

Ako ošetrovať drevo v zemi

Ak plánujete začať stavať plot, ohradu alebo dokonca drevenú pergolu, môžete sa zastaviť pri ochrane dreva v zemi. Túto plochu je potrebné ošetrovať úplne iným spôsobom ako zvyšok povrchu. Tradičné lazúry a iné nátery zle odolávajú stálej vlhkosti a pôsobeniu pôdy a nechránené drevo podlieha skaze. Dobrým riešením môžu byť rôzne komerčne dostupné výrobky, ktoré sú vhodné na použitie pri umiestnení do zeme. Najlepšiu ochranu však predstavujú prírodné živice, oleje alebo dechty.

Čím natrieť drevo v interiéri

V interiéri používame výrobky určené na tento účel. Povrchy nemusia byť tak odolné voči vlhkosti, UV žiareniu alebo drevokaznému hmyzu ako v exteriéri. Na použitie v interiéri vyberáme aj nátery, ktoré sú zdravotne nezávadné alebo majú dekoratívnu funkciu. Možno použiť interiérové farby a lazúry na drevo, ako aj prírodné oleje alebo vosky.

Ochrana dreva proti vode

Voda a vlhkosť sú pravdepodobne najväčším nepriateľom všetkých výrobkov z dreva. Spôsobujú nielen zmeny farby a tvaru, ale aj plesne, huby a hnilobu. Impregnácia dreva proti vlhkosti by sa mala vždy vykonávať na materiáloch používaných vo vonkajšom prostredí. Ochrana dreva pred vlhkosťou je však potrebná aj v prípade stavebných materiálov používaných v interiéri, ako sú drevené okná alebo trámy.

Nater-na-drevo

Ochrana dreva proti plesniam

Na ochranu dreva pred hubami, hnilobou a plesňami sa používajú takzvané ochranné nátery. Tie by sa mali používať tam, kde je materiál vystavený nadmernej vlhkosti, najmä v interiéri. Nespoliehajte sa len na hydroizoláciu alebo ochranu konštrukcie; žiadna drevená časť konštrukcie domu by nemala počas výstavby uniknúť ochrannému náteru. V tomto prípade sú vynikajúce aj impregnačné prostriedky, ktoré prenikajú do pórov až do hĺbky dreva, ktoré je tak lepšie chránené.

Ochrana dreva proti škodcom

Ďalšou pohromou drevených povrchov a konštrukcií je drevokazný hmyz. Na ochranu dreva pred škodcami sa používajú nátery proti drevokaznému hmyzu. Medzi najnáchylnejšie patria drevené okenné rámy, ale aj strešné trámy.

Pri výbere ideálneho produktu na liečbu nemusíme kupovať kvantá rôznych balení s rôznymi funkciami a zameraním. V skutočnosti sú veľmi obľúbené prípravky, ktoré plnia viacero úloh naraz - impregnujú drevo proti vlhkosti a plesniam, chránia ho pred drevokaznými hubami a hmyzom a zároveň predlžujú jeho životnosť. Tieto nátery skladujte v suchu najlepšie v dielni alebo v garážiPozorne si však prečítajte aj etikety - výrobky sa môžu líšiť dĺžkou ochrany, spôsobom použitia, použitím len na nové alebo staré drevo atď.