Ako maľovať zárubne krok za krokom

Potrebujú vaše zárubne nový náter? Možno ste si dali nové dvere alebo vás už omrzela stará klasická hnedá farba. Prečítajte si návod, ako jednoducho a kvalitne natrieť zárubne dverí.

Renovácia kovových zárubní nie je žiadna hračka, či už sa rozhodnete pre 80 cm alebo 60 cm zárubne, ak dodržíte správny postup a vyberiete si kvalitnú farbu na zárubne.

Čo potrebujete? 

dvere

Skôr ako začnete, pripravte sa: 

Ako mám natrieť rámy? 

1. Zotrite starý náter 

Pred nanesením nového náteru sa najprv zbavte aspoň väčšiny starého náteru. Povrch sa tak pripraví na lepšie prijatie farby a vydrží dlhšie ako nový.  Použite brúsny papier. Ak pri brúsení použijete držiak na brúsny papier, práca pôjde oveľa rýchlejšie.

2. Zbavte sa nečistôt z puzdra 

Po skončení brúsenia utrite rámy dverí handričkou, aby ste sa zbavili prachu. Potom použite riedidlo alebo odmasťovač na odstránenie všetkých nečistôt a mastnoty z čerpadiel. Často to nie je viditeľné, ale sťažilo by vám to prácu.  

3. Chráňte okolie zárubní 

Skôr ako začnete maľovať, použite maskovaciu pásku a oblepte steny okolo rámov dverí.  

4. Natrite rámy dverí základnou farbou na kovové rámy 

Teraz je čas na prvý základný náter. Všetky farby vhodné na použitie v interiéri nájdete v kategórii kov (interiér). Základná farba by mala byť kvalitná univerzálna farba, ktorá sa ľahko nanáša a je odolná. Tvorí základné charakteristiky lakovaných zárubní.


Náš tip: Ak by sme vyberali základnú farbu pre kovové rámy, zvolili by sme Tikkurila  Miranol. Ide o veľmi kvalitnú a odolnú farbu, ktorú môže použiť každý. Nebeží a ľahko sa s ním pracuje. Spoľahlivá značka Tikkurila zaručuje, že sa farba neodlupuje ani neopadáva. Navyše ho môžeme kombinovať v 263 odtieňoch.   


 5. Naneste druhú vrstvu farby na kovový rám dverí 

Po zaschnutí prvej vrstvy (presný čas je určený návodom na vybranej farbe, ale najčastejšie by ste mali počkať 1 až 6 hodín) začnite nanášať vrchnú vrstvu. Farbu pre záverečný náter si vyberte z kategórie farieb na kov, ale hlavne sa riaďte tým, čo sa vám páči. Môžete si vybrať z mnohých odtieňov a matných alebo lesklých variantov.  


Náš tip: Pre moderný matný vzhľad zárubní by sme zvolili farbu Tikkurila  Everal  rayon  matný. Je to univerzálna farba na kov, ktorá po zaschnutí vytvára veľmi štýlový matný efekt. Môžeme ho namiešať v mnohých odtieňoch, takže sa nebojte vysnívať si zárubňu presne podľa vašich predstáv. 


Ale možno sa snažíte skôr o vysoký lesk. V takom prípade zopakujte základný náter Miranol. Bude sa krásne lesknúť a vo viacerých vrstvách zaručí ochranu zárubní.  Záverečnú vrstvu môžete zopakovať 2-3-krát v závislosti od toho, aká sýta je farba. Medzi jednotlivými vrstvami počkajte aspoň 2 hodiny. Nezabudnite si však skontrolovať čas schnutia na obale farby na rám dverí. 

6. Nechajte farbu zaschnúť 

Teraz už len počkajte, kým zaschne finálna farba. Odstráňte maskovaciu pásku z okolia poklopov a vložte dvere do závesov. Dobrá práca.  

Postup maľovania si môžete pozrieť aj v nasledujúcom videu. 

Ako renovovať drevená futra?

Keď natierate drevená futra, postup je takmer totožný ako pri kovových až na pár zmien.

Po vyčistení drevených zárubní skontrolujte, či v dreve nie sú praskliny alebo výrazné nerovnosti. Všetky takéto nedokonalosti opravte tmelom.

Na náter si vyberte farby na drevo určené do interiéru. Ak chcete získať kvalitný náter a prirodzený vzhľad, odporúčame tvrdé voskové oleje Osmo na okná a dvere.