Všetko, čo potrebujete vedieť o náteroch OSMO

Všetko, čo potrebujete vedieť o náteroch OSMO

 

OSMO - Tá najlepšia starostlivosť pre vaše drevo

Osmo nátery sa vyrábajú už 50 rokov. Za tie roky sa receptúra nezmenila, stále je založená na báze prírodných olejov a voskov.

Základom pre výrobu sú tieto suroviny:

  • Slnečnicový olej

  • Ľanový olej

  • Sójový olej

  • Olej z bodliakov

  • Karnabudský vosk

  • Prasličkový vosk

 

Ďalej sú pridávané farebné pigmenty a ako rozpúšťadlo je použitý odaromatizovaný technický benzín. Materiály sú zdravotne nezávadné a použité farebné pigmenty sa používajú i v potravinárskom priemysle.

 

Jedným z najväčších výhod OSMO náterov je poréznosť povrchu. Poréznosť povrchu je dôležitá tak v interiéri ako aj v exteriéri. Oceníte ju hlavne v interiéri vo vlhkých priestoroch. Poréznosť je založená na tom, že oleje vyplnia póry dreva do hĺbky a na povrchu dreva zostávajú dva druhy vosku (karnabudský a prasličkový vosk), ktorý vytvorí film na povrchu, ktorý je stále mikroporézny. To znamená, že je drevu neustále umožnené dýchanie. Tieto nátery stačí aplikovať v slabej vrstve, OSMO má vynikajúci krycie vlastnosti z dôvodu vysokého podielu pevných častíc. Vďaka tomu, že je náter na báze olejov, nedochádza k rýchlemu zaschnutiu. To poskytuje dostatok času ( cca 30 min.) na opravu prípadných viditeľných defektov v mokrej ploche.

 

Farby sú pripravené priamo na použitie, ničím sa neriedia. Jednotlivé farby sa môžu miešať medzi sebou. Životnosť OSMO náterov je dostatočne dlhá. V prípade uchovania plechoviek na sklade či v dielni je minimálna životnosť 5 rokov a viac. Nátery neobsahujú vodu, preto nie je potrebné sa obávať ich znehodnotenia. Je dôležité zabrániť prístupu vzduchu do plechovky, aby sa netvorila škrupina na povrchu hladiny. I keď by sa škrupina vytvorila, stačí ju odstrániť a farbu môžeme používať ďalej. Pred uzatvorením plechovky sa odporúča vložiť medzi viečko a plechovku mikroténové vrecúško alebo potravinársku fóliu.

 

Farba potrebuje minimálne 24 hodín na to, aby sa dostala do kondície vhodnej na aplikáciu. Je potrebné počítať s tým, že pokiaľ je farba skladovaná napr. v dielni pri 7 °C, nie je možné hneď v tento deň ju použiť. OSMO si poradí i s mrazivým počasím. Produkty, ktoré neobsahujú vodu, nepodliehajú prípadnému zamrznutiu, avšak je treba dávať pozor na produkty, ktoré vodu obsahujú. Tieto nesmú prejsť mrazom. Avšak 99% výrobkov je čisto na olejovo-voskovej báze. Aplikácia by nemala prebiehať pri teplote nižšej ako je 5°C. OSMO je veľmi hospodárne – to je dané vysokým obsahom sušiny, čo šetrí náklady na m² ošetreného povrchu a zároveň i pracovný čas. Niektoré nátery dosahujú výdatnosti až 50m² z 1 litra. Je dôležité si vždy spočítať, koľko stojí výsledný meter štvorcový a nie litrová plechovka.

 

Najzákladnejším výrobkom OSMO je Tvrdý voskový olej Original, ktorý ma dobu schnutia 8-10 hodín. Ponúka sa v 4 základných bezfarebných variantách. Pre podlahy je potrebné urobiť vždy dva nátery tvrdého voskového oleja, to znamená, že 12m² náteru z jedného litra. Tvrdý voskový olej môžete aplikovať štetcom alebo valčekom z mikrovlákna. Pri aplikácii štetcom nanášajte cca 30ml na m², pri aplikácii valčekom cca 35 ml. voľba náradia je na každom remeselníkovi, avšak podlahári preferujú aplikáciu valčekom. Je potrebné používať správny typ valčeka z mikrovlákna! Mikrovlákno sa nedá nahradiť žiadnym iným typom materiálu ako je Velux alebo Moher. V prípade použitia nesprávneho náradia hrozia problémy pri zaschnutí oleja, pretože mäkký typ valčeka si nedokáže poradiť s voskovou zložkou a nerovnomerne ju rozťahuje po povrchu. Akonáhle náter zaschne, nahromadený vosk môžete vidieť a na podlahe sa prejavia lesklé a matné miesta. Valček z mikrovlákna je tuhší a rovnomerne rozťahuje vosk a olej.

 

Tvrdý voskový olej Natural je ďalším skvelým produktom. Pre jeho biely vzhľad sa počíta medzi bezfarebné nátery, nakoľko obsahuje iba 2% bieleho pigmentu. Je to náter, ktorý zaistí, aby drevo vyzeralo po nátere rovnako ako pred aplikáciou – ako čisté prírodné drevo. 2% bieleho pigmentu udržia svetlosť dreva. Je nevyhnutné ho po aplikácii uzavrieť po cca 8-10 hodinách po zaschnutí, a to najlepšie tvrdým voskovým olejom Original MAT č. 3062.

Pri podlahách máte na výber z ďalších tvrdých voskových olejov. Je to buď Rapid, ktorý má dobu schnutia 4-5 hodín, Express, ktorý má dobu schnutia 2-3 hodiny. Podlahári si môžu vyberať podľa dĺžky schnutia. Nemusíte sa báť, že Originál urobí iný optický výsledok než Rapid alebo Express. Optický výsledok po zaschnutí je stále rovnaký. V prípade Expressu je možnosť skrátenia doby schnutia z 2-3 hodín na 1-2 hodiny, a to použitím tužidla.

 

Nanášanie na povrchy podláh

Aplikáciu uskutočňujeme štetcom alebo valčekom. Dôležité je uvedomiť si, že táto báza olejov a voskov je po 8-10 hodinách pochôdzna, zaschnutá, ale konečné vytvrdnutie oleja v póroch dreva trvá 10-15 dní. Osmo schne oxidáciou, preto je potrebné intenzívne vetrať. Pokiaľ sa rozhodnete aplikovať v zime, vetranie sa môže stať menšou komplikáciou. Mnohí užívatelia sa sťažujú, že náter cítiť i po troch týždňoch po aplikácii. Nejde o rozpúšťadlo, do vzduchu sa uvoľňujú vône zo zmesi prírodných olejov, ktoré sú vo farbách. Pokiaľ podlahe nie je umožnená riadna oxidácia, predlžuje sa doba schnutia náteru.

 

V prípade použitia bezfarebných náterov stačí pre konečné brúsenie hrubosť P100-120. U mäkkých drevín sa môže stať, že po prvom nátere povrch zhrubne. Riešením je vyhladenie povrchu červeným Padem, ktorý je taktiež v ponuke OSMO náradia. Nie je potrebné brúsenie. Oleje nemajú tendenciu zdvíhať drevené vlákna, avšak stať sa to môže. Stačí Padom strhnúť, vyfúkať a aplikovať druhý náter. V prípade aplikácie na schody odporúčame použiť Tvrdý voskový olej Protiskĺzový, ktorý je v ponuke v 25. prevedeniach a v 2 prostiskĺzových variantách, R9 alebo R11. R9 je odporúčaná do domácich priestorov a R11 je do komerčných, verejných a bazénových priestorov. Doba schnutia je cca 10 hodín a je potrebné aplikovať 2 nátery. Tvrdý voskový olej originál, rapid, express a protiskĺzový sa nesmú stierať, lebo riskujete odstránenie tenkej vrstvy vosku, ktorá drevo chráni. Preto sa tiež odporúča aplikácia štetcom alebo valčekom – handra ani hubka nie sú vhodné. Toto je dôležité hlavne pri protiskĺzových náteroch. Aplikácia čímkoľvek iným než vhodným náradím by mala za následok nedocielenie protiskĺzového efektu.

 


Tvrdý voskový olej farebný je jednou z farebných variant, ktorá sa ponúka v rôznych odtieňoch. Tento výrobok obsahuje 5% pigmentu. Obsah pigmentu určuje konečnú optiku povrchu. Čím viac pigmentu, tým vyššia krycia schopnosť náteru. Aplikuje sa iba jedenkrát a po zaschnutí ( doba schnutia cca 12 hodín) je potrebné uzavrieť jedným z bezfarebných tvrdých voskových olejov. Na podlahy sa vždy aplikujú 2 nátery, a to vo verzii Bezfarebný+Bezfarebný alebo Farebný+Bezfarebný. Aplikujeme pomocou štetca alebo valčekom. Na konečné brúsenie odporúčame zrnitosť P150. Jedným výrobkom ide dosiahnuť až trojitú optiku podľa spôsobu nanášania a brúsenia.

 

Olejové moridlo ponúka dve možnosti výslednej optiky podľa toho, akú zvolíte aplikačnú pomôcku. Po aplikácii štetcom alebo valčekom a padováním ( po cca 25-45 minútach) získate transparentné povrchy. Pri aplikácii štetcom a valčekom z mikrovlákna bez padovania získate farebné intenzívne povrchy. Doba schnutia olejového moridla je 12 hodín. 12 hodín schne padovaný povrch. Intenzívny odtieň nanášaný valčekom z mikrovlákna schne až 48 hodín. V prípade, že doba 48 hodín je neakceptovateľná, je možnosť použiť tužidlo, ktoré schnutie urýchli na dobu schnutia 4-5 hodín. Balenie tužidla je 60ml a je určené na 1 liter olejového moridla.

 

Samozrejme nie je potrebné zabúdať na vhodnú údržbu podláh. OSMO ponúka široký sortiment čistiacich a udržiavacích prostriedkov.