Prírodné nátery na drevo, aké sú a ako si vybrať?

Prírodné nátery na drevo, aké sú a ako si vybrať?

Drevo je prírodný materiál, jeho vlastnosti nás neustále nútia k úžasu. Je priamo hriech jeho pórovitú štruktúru upchávať syntetickými prípravkami. Čo sú ale vlastne prírodné nátery? Generácia našich prarodičov ich ešte možno pozná - volská krv či kyslé mlieko sa často používali pre náter krovu. Súčasné prírodné vosky a oleje dnes patria medzi bežne dostupné produkty a väčšina sú zložené z niekoľkých súčastí.

shutterstock_405265966-zkracenb

Čo dnes nenesie označenie Eko, Bio alebo Natur, ako by neexistovalo. Miesto trendového označenia by sme si však mali všímať zloženie. Z logiky veci rozoznávame dve skupiny farieb – prírodné a syntetické. Niekde medzi nimi stoja farby vodou riediteľné. Ich rozpúšťadlom je voda, nepochybne ekologický a prírodný materiál, ich plnivom, teda tým, čo ostane po vyschnutí vody, však vo väčšine prípadov to bývajú syntetické živice. Vodou riediteľné farby sú často považované za menej odolné hmoty s nižšou životnosťou, čo býva väčšinou pravda z prostého dôvodu – pre ochranu dreva je vhodnejší olej než voda, a i cez to, že sa výrobcovia snažia kvalitu týchto farieb zvýšiť pomocou použitia tvrdých syntetických živíc, nedokážu vynahradiť hĺbkové ošetrenie dreva prírodnými olejmi. Je preto vhodné si uvedomiť, že hovoríme o skutočných prírodných náterových hmotách, nejde o „alternatívne“ produkty s pochybnou životnosťou, ako býva niekedy mylne vysvetlené. Ich prírode blízke zloženie presne reaguje na prirodzené potreby dreva a pridaním malého množstva umelo vyrobených látok mu dodá požadovaný vzhľad.

Farba, lak alebo lazúra ?

colorful-paint-can_103577-2634

Definujme si najskôr, čo presne rôzne pojmy vzťahujúce sa k náterovým hmotám znamenajú. Drevo môžeme pomocou prírodných farieb „namoriť“ na určitý odtieň, prípadne použiť vysoko kryciu farbu, ktorá prekryje drevenú štruktúru a vytvorí jednotlivý povrch. Pre zvýraznenie prírodného odtieňu dreva je najvhodnejšie použiť bezfarebné oleje, ktoré prekresľujú prirodzenú štruktúru dreva. Vhodné zloženie olejovej zmesi môže špecifikovať jeho určenie (podlaha, nábytok, vodou zaťažované plochy). Hitom dizajnu v interiéri sú oleje farebné – drevo je sfarbené v rokoch a jednoducho tak vzniká efekt exotických drevín. Na trhu sú už i pastelové farby a iné netradičné odtiene, ktorými jednoducho rozjasníme detský nábytok alebo ozvláštnime podlahu.

Lak je potom náterová hmota, tvoriaci priehľadný a tvrdý ochranný film na povrchu dreva, väčšinou v priehľadnom alebo len mierne zafarbenom odtieni. Laky vieme aplikovať na moridlá ako záverečný krok k získaniu lesklého a chrániaceho filmu.

Alternatívou tohto dvojkrokového ošetrenia dreva sú lazúry a tvrdé voskové oleje na olejovej báze, ktoré drevo napúšťajú a zároveň vytvárajú ochranný povrchový film. Môžu byť transparentné a aj farebné.

Benzín bez jedov

Drevo dýcha – je to organická látka, jeho bunky môžu pohlcovať vlhkosť a opäť ju odovzdávať. Aby tento jeho rys ostal zachovaný, je potrebné ho ošetrovať nátermi, ktoré jeho vlastnosti rešpektujú. Vhodné je preto používať tie na báze prírodných olejov a voskov. Olej prenikne do hĺbky a chráni drevo zvnútra, zatiaľ čo vosk vytvorí elastický, priedušný povrch a chráni drevo zvonku, aby zostalo trvalo pekné a elastické. Drevo tak môže v miestnosti vytvárať príjemnú klímu ( túto vlastnosť zničíme alebo znížime na minimum, pokiaľ jeho póry zaplníme syntetickou farbou) a prírodné nátery ho pritom chránia proti opotrebovaniu.

Základom prírodných prípravkov pre ošetrenie dreva býva slnečnicový olej, sójový olej, ľanový olej alebo olej z bodliakov. Použité prírodné vosky majú väčšinou svoje miesto i v potravinárskej oblasti a ich pigmenty neobsahujú žiadne ťažké kovy alebo iné znečistenia. Dobrú roztierateľnosť zaisťuje rozpúšťadlo, napríklad dearomatizovaný benzín, ktorý neobsahuje benzén - toxickú a karcinogénnu organickú zlúčeninu.

Prírodných náterov existuje celá rada

Správna voľba náterového prostriedku je prvým krokom k úspechu. Dôležité je vždy vybrať optimálny prípravok presne určený pre našu konkrétnu potrebu - drevené podlahy sú omnoho viac namáhavé než nábytok alebo steny, a pre ich bezchybný vzhľad je potrebné voliť odolnejšie prípravky. Nátery sa líšia taktiež podľa toho, o aký druh dreva ide ( exotické dreviny vďaka svojej tvrdosti pohltia len malé množstvo ochranného náteru, je preto nevyhnutné voliť špeciálne produkty upravené pre tieto podmienky) alebo je vystavené vlhkosti (kuchynská linka, kúpeľňa).

V exteriéri existuje možností ešte viac. Rôzne druhy farieb, lazúr a lakov existujú pre fasády, ploty, pergoly, terasy a záhradný nábytok. Vonkajšie drevo je okrem klasického opotrebovania vystavenému vplyvu slnka, vetra a dažďa a jeho prirodzenému starnutiu je tak mnohokrát urýchlené. Čas od času budeme potrebovať prostriedky na čistenie a údržbu – pokiaľ zvolíme prírodné ošetrenie dreva, je vhodné zvoliť i prírodné doplnkové prípravky.

terasa2

Prečo vlastne prírodné nátery?

Kvalitou detských hračiek sa zaoberáme neustále. Kupujeme len certifikované výrobky a snažíme sa deti chrániť pred akýmikoľvek škodlivými vplyvmi. Je preto predsa logické, že im chceme doma vybudovať také prostredie, ktoré je zdravotne nezávadné. Toto môžeme na sto percent dosiahnuť iba používaním prírodných náterových hmôt. Ak je výsledný povrch priedušný a otvorený , drevo môže neustále pracovať s nahromadenou vlhkosťou a náter tak nepraská a neakumuluje sa pod ním žiadna voda.

Prírodné náterové hmoty sú taktiež výdatnejšie než syntetické, pretože neobsahujú žiadne prchavé látky, ktoré sa po aplikácii vyparujú do vzduchu – výrazne to poznáme na počte zakúpených plechoviek. Ošetrený drevený povrch je taktiež omnoho nasýtený a tým pádom vysoko odolný. Olejové povrchy sú ľahko obnoviteľné pri malom poškodení, ako sú škrabance alebo škvrny, pretože môžeme lokálne pretrieť len ošetrované miesto – to u syntetických farieb alebo laku možné nie je. Do nedávnej doby bol malý problém iba so škálou prírodných produktov dostupných na českom trhu. To už ale dnes nie je pravda – môžeme vyberať z neobmedzenej širokej škály prípravkov i rôznych doplnkov.

valtti expert ořech