Ako si svojpomocne vymaľovať izbu

S blížiacou sa jarou máme často pocit, že náš byt potrebuje rozjasniť a oživiť. To nám umožní robiť práve tú činnosť, ktorej sa mnohí ľudia obávajú - prerábanie bytu. Ak sa však dobre pripravíte a zvolíte správny postup, vymaľovanie bytu zvládnete bez väčších problémov. Stačí si všetko premyslieť, vybrať správne potreby na maľovanie miestnosti, správne farby na maľovanie a môžete sa pustiť do práce. Nezabudnite na ďalšie výhody maľovania. Čerstvá maľba je nielen krásna a voňavá, ale znižuje aj prašnosť a pôsobí ako dezinfekčný prostriedok. Má pozitívny vplyv na ľudskú psychiku a robí z bytu skutočný domov, v ktorom sa cítite príjemne a šťastne.

Obsah:

Malovani_pokoje

Kedy je najlepší čas na maľovanie izieb

Maľovanie bytu je možné po celý rok, pokiaľ máte správne vetranie a dostatok kúrenia, nie je problém ani maľovanie miestnosti v zime. Ideálne je, keď vonku mrzne a svieti slnko. Vzduch je potom suchý a umožňuje rýchle vysychanie stien. pokiaľ máte v miestnostiach väčšiu vlhkosť, pri maľovaní je vhodné použiť odvlhčovač.

Počas daždivých dní je lepšie odložiť maľovanie interiéru na čas, keď nie je taká vlhkosť. Je tiež dôležité odhadnúť, koľko času vám zaberie príprava, realizácia a následné upratovanie. Využite predĺžený víkend alebo si k nemu pridajte deň či dva dovolenky.

Premýšľate, ako vymaľovať celý byt? Prejdite miestnosť po miestnosti, naplánujte si škrabanie stien, maľovanie stien a maľovanie stropu. Počas voľných dní si vždy naplánujte jednu miestnosť a urobte si prestávku. Upratovanie celého bytu naraz je nielen časovo, ale aj energeticky náročné.

Ako často by sa malo maľovať

farbit_izbu

Neexistuje žiadne pravidlo, ako často by sa mal natierať. Niekto maľuje raz za päť rokov, niekto raz za dva roky. Ostatní ľudia maľujú podľa miestnosti, záleží aj na tom, aké farby sa používajú. Vodoodolné farby vydržia dlhšie, sú vynikajúcou voľbou na maľovanie kuchyne alebo rekonštrukciu chodby. Okrem toho odstránenie starej maľby a nové farby na vymaľovanie bytu úplne menia prostredie, čo môže byť veľmi pozitívne pre náš psychický stav.

Nová farba na stene vytvára nielen pocit čistoty, ale aj odstraňuje prach a dezinfikuje. Preto je vhodnejšie maľovať častejšie, ale je na rozhodnutí každého obyvateľa, ako často bude maľovať. Od rozhodnutia k činu je len malý krôčik - ale s dôkladnou prípravou.

Pripravte si maliarske potreby

Niečo, čo už pravdepodobne máte doma, najmä ak ste niekedy maľovali sami. Vždy sa však kupuje farba na maľovanie a základný náter stien. Ak nemáte vhodné nástroje, budete si musieť zaobstarať štetce alebo valčeky. Ak neviete, aký maliarsky valček si vybrať, čo použiť na škrabanie omietky, aký penetračný náter použiť pred maľovaním atď., odborníci vám radi poradia. Môžu sa tiež hodiť krycie fólie a pásky, škrabky, omietka, stierka, špachtľa, mydlo alebo odstraňovač škvŕn a brúsny papierDôležitou súčasťou maľovania je tiež kvalitné pracovné oblečenie, ktoré zabráni zašpineniu vášho obľúbeného oblečenia a jeho následného ťažkého vyprania.

Plánujete, ako vymaľovať izbu, ako vymaľovať spálňu, miestnosť kde máte home office alebo ako vymaľovať detskú izbu? Mohla by sa vám  hodiť striekacia pištoľnajmä ak ide o väčšiu plochu.

Výber farieb sa riadi podkladom

K tomu, ako maľovať tak, aby bol výsledok dokonalý, určite patrí aj výber správnych farieb. Farbu si musíte vybrať podľa podkladu, na ktorý ju budete používať. Záleží na tom, akú trvácnosť má mať vaša farba, či má byť matná alebo lesklá, a tiež na krycej schopnosti. Musíte si vypočítať plochu a pridať malú rezervu, aby vám nedošla farba tesne pred dokončením maľovania. Okrem toho je ťažké dodatočne zmiešať presne tie isté odtiene. Zvyšok farby je tiež dobré uschovať na neskoršie opravy. Určite sa oplatí poradiť s odborníkom, niektoré farby môžu byť paropriepustné, iné majú rôzne spôsoby aplikácie. Výber moderných farieb je veľmi široký, škála odtieňov je obrovská, a to platí aj pre bielu.

Akou farbou vymaľovať obývaciu izbu? Farby miestnosti sú zvyčajne len biele alebo pastelové, niekedy je výrazná len jedna stena. Samotný výber farieb na stenu je len na vás, ale oplatí sa nekombinovať viac ako dve farby v jednej miestnosti a nemiešať viacero maliarskych techník. Výnimkou môže byť miestnosť, v ktorej sa očakáva maľovanie na stenu. Detská izba si vyžaduje najodolnejšie farby a v ideálnom prípade umývateľné farby v opačnom prípade musíte počítať s častejším maľovaním. Rovnako vhodný je aj umývateľný obraz na chodbu.

Podklad musí byť pred základným náterom dôkladne pripravený

V prvom kroku je potrebné odstrániť starší náter, ktorý nedrží veľmi dobre. Toto je základná príprava steny pred maľovaním.

Ako oškrabať starú maľbu? Môžete to urobiť za sucha alebo po navlhčení steny. Ak nebudete stenu pred maľovaním škrabať, odporúča sa steny umyť mydlovou vodou. Na oškrabanie steny je užitočná špeciálna škrabka. Po jeho použití musíte steny aspoň vytrieť metlou. Potom je čas použiť základný náter pred maľovaním. Maľovanie sa zvyčajne vykonáva v jednej vrstve, pri viac poškodených stenách je potrebné pred maľovaním zopakovať základný náter. Všetky nerovnosti sa musia odstrániť stierkou alebo hladidlom a potom prebrúsiť. Potom môžeme začať maľovať. Počítajte s dvoma vrstvami farby, len vo výnimočných prípadoch sú potrebné tri vrstvy.

Valček alebo štetec?

ako_malovat

Ešte predtým, ako sa zamyslíte nad tým, ako vymaľovať obývaciu izbu, ako natrieť strop, ako vymaľovať kuchyňu alebo chodbu, musíte sa rozhodnúť, či použijete klasický štetec alebo sa chystáte vziať si valec. Výber bude závisieť od toho, aký ste zručný maliar, ale aj od povrchu, ktorý sa má natierať, a od typu použitej farby. Výber nástrojov však musíte prispôsobiť povrchu steny a typu farby, s ktorou budete pracovať. Rizikom maľovania štetcom je fľakaté maľovanie, šmuhy pri maľovaní. Maľovanie štetcom bez toho, aby sa na stene po maľovaní vytvorili škvrny, si vyžaduje určitý cvik. Okrem základu, t. j. štetca alebo valčeka, budete potrebovať aj menšie štetky aby ste sa dostali do ťažšie prístupných miest.

Ako maľovať valčekom? Valčeky sú vhodné najmä na maľovanie väčších plôch. Ak teda premýšľate, ako vymaľovať väčšiu obývaciu izbu alebo chodbu, valček je správna voľba. Na hladké povrchy je vhodný valček s kratšími vláknami, zatiaľ čo na ťažko prístupné miesta možno zvoliť valčeky so špeciálnym tvarom. Ideálna je celá sada rôznych valčekov so stieracou mriežkou a teleskopickou tyčou. Ďalšou možnosťou je striekacia pištoľtu však musíte dôkladne pokryť všetko, čo sa pokryť dá, pretože postrek spôsobuje veľký neporiadok.