Ako postaviť domácu udiareň? S našimi tipmi to zvládnete sami!

Každý miluje grilovanie, je to jednoduché a gril si môžete kúpiť prakticky kdekoľvek. Ak však chcete svoje "varenie na dvore" posunúť o úroveň vyššie, pustite sa do stavby vlastnej murovanej alebo drevenej udiarne! Šikovný domáci majster si určite poradí s dobrým návrhom udiarne, ale pred začatím stavby by ste mali vedieť veľa informácií. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ako postaviť udiareň, čo k tomu budeme potrebovať a aký je postup.

Obsah: 

uzena_ryba

Stavba udiarne v záhrade

Skôr ako začneme stavať domácu udiareň, musíme sa uistiť, že máme k dispozícii správne materiály a nástroje. Výroba udiarne nie je príliš zložitá, ale musíte mať určité znalosti a hlavne dostatok zručností. V prvom rade by ste si mali ujasniť, koľko mäsa budete údiť. Ak plánujete pravidelne údiť veľké množstvá klobás, mäsa alebo dokonca rýb, záhradná udiareň bude vyzerať ako "menší domček". V tomto prípade je ideálne, ak sú vnútorné strany vyrobené z plechu, ktorý bude z vonkajšej strany obložený tehlami.

Ak sú však vaše fajčiarske ambície trochu menšie, môžete si vystačiť s drevom. Stavba drevenej udiarne je menej náročná na čas, materiál a spracovanie. Samotná udiarenská komora môže mať podobu dreveného "boxu", ku ktorému máte prístup zhora. Toto je pravdepodobne najjednoduchšia možnosť, ktorá však príliš parády ani úžitku neurobí. Oveľa bežnejšia je drevená udiareň s prístreškom, dverami a ohniskom mimo samotného boxu.

Výrobu udiarne začíname montážou drevenej časti, t. j. akéhosi menšieho domčeka. Kostru postavíme z drevených blokov požadovanej dĺžky. Medzi ne potom pomocou skrutiek umiestnime drevené dosky. Najvhodnejší je smrek, ale často sa používa aj dub alebo buk, aby mäso získalo špecifickú arómu. Jeho nevýhodou je však vyššia cena. Nesmieme zabúdať, že udiareň bude po celý rok vystavená všetkým poveternostným vplyvom - preto palubovky pred umiestnením dobre naimpregnujeme proti vlhkosti, plesniam a drevokazným škodcom a potom ich môžeme z vonkajšej strany nalakovať lakom vhodným na vonkajšie použitie - nikdy nepoužívajte tieto prípravky vo vnútri!

Strecha búdy môže byť sedlová (ak si trúfate) alebo jednoducho rovná. V tomto prípade sa však odporúča aspoň mierny sklon. Komín sa potom umiestni do strechy. Nemôžeme to však urobiť z ničoho, pretože dym z udiarne nesmie neustále vychádzať von. Preto používame špeciálny komín so zátkou

Ohnisko do domácej udiarne

udirna

Výroba drevenej udiarne sa nezaobíde bez stavby krbu. Ohnisko pre udiareň možno postaviť buď pevne z tehál a zapustiť priamo do zeme, čo je vhodné pre veľké murované a drevené udiarne, alebo ho možno jednoducho kúpiť samostatne v obchode. Druhá možnosť je vhodnejšia pre menšie údiarne - ohnisko sa často dá kúpiť spolu s podstavcom, takže ak plánujete použiť túto možnosť, prispôsobte veľkosť prístrešku podstavcu.

Okrem podstavca je súčasťou sady aj samotné ohnisko, ktoré je veľmi kompaktné, estetické a nebude na záhrade prekážať. Poslednou časťou je dymovod pozostávajúci z rúry a kolena. Tieto hotové ohniská sa dodávajú v rôznych veľkostiach a sú dodávané v rozloženom stave, takže ich možno zmontovať na mieste spolu s vašou udiareň.

Ak sa chcete pustiť do stavby murovaného krbu, musíte v prvom rade myslieť na to, že medzi krbom a dymníkom musí byť určitý sklon. Preto postavte krb o niečo nižšie v zemi, aby bol dymovod mierne hore. Na stavbu budete potrebovať tehly, betón, kamene, čokoľvek, čo dokáže rozložiť dobrý oheň a je bezpečné. Zo zadnej časti ohniska vyvedieme dymovod na spodnú stranu udiarne. Rúra by mala byť dlhá aspoň 2 metre, nikdy nie menej, pretože iskry z ohniska by mohli spôsobiť požiar v udiarni. Ak ste si nezakúpili základňu pre udiarňu, môžete postaviť betónový základ s tehlovým obložením pre drevenú búdku na druhom konci dymovodu, rovnako ako ste to urobili v prípade ohniska. Keď je betón suchý a tehly sú na svojom mieste, posaďte udiareň na tieto základy. 

Dvere do udiarne

Poslednou časťou budovy sú dvere do udiarne. Tá môže byť buď klasicky spredu, čo veľmi uľahčí manipuláciu s údeným mäsom. V prípade menších a najmä nižších udiarní však možno klasické dvere nahradiť otváracím "stropom" udiarne, na ktorý jednoducho pripevníme pánty a manipulujeme s potravinami, ktoré sa majú údiť cez ne. Nevýhodou je však častý a zbytočný únik dymu počas fajčenia a riziko poranenia horúcim dymom pri otváraní.

Dvere preto musia byť dostatočne tesné. Klasické s predným otváraním sú vybavené pántmi a rukoväťou na otváranie. Môžu byť vyrobené z dreva ako zvyšok búdy alebo sa môže použiť kovová verzia. Niektoré dvere majú dokonca teplomery alebo bezpečnostné prvky.

Záhradná udiareň s grilom

Ak si chcete vytvoriť akúsi "záhradnú kuchyňu", príďte sa naučiť, ako postaviť udiareň s grilom. Stavba udiarne vlastnými rukami je trochu náročnejšia, ale odmenou vám bude univerzálna a veľmi pekná stavba, ktorá sa stane ozdobou vašej záhrady.

Na stavbu domácej udiarne s grilom sa už používajú tehly, z ktorých sa postavia aspoň základy. Na tento účel používame šamotové tehly a namiesto malty ich spájame šamotovou zmesou. V základe musíme postaviť ohnisko pre udiareň, základňu pre udiareň (ak je drevená - v prípade murovanej udiarne vymurujeme celú udiareň) a tentoraz nezabudneme umiestniť do ohniska grilovací rošt alebo napríklad ražne. Jeden oheň ohrieva udiareň aj gril.

Ďalšou možnosťou je postaviť udiareň a ohnisko, do ktorého možno vložiť rošt a vytvoriť tak gril, ale aj kulisu pre príjemné neskorojesenné posedenie. Vonkajší krb je otvorený a veľmi pekný na pohľad, ale má to háčik. Buď musí mať udiareň vlastné ohnisko, pričom ohnisko a gril musia byť postavené hneď vedľa neho, alebo musí mať ohnisko uzamykateľné dvierka a dymovod vedúci do udiareň, ktorý nesmie byť kratší ako 1,5 metra, a nesmieme zabudnúť na správny žľab. 

Najčastejšie chyby pri údení mäsa

Uzene_klobasy

Zlé drevo - aby bolo mäso voňavé a naozaj dobre vyúdené, nestačí do ohniska hodiť akékoľvek zvyšky dreva zo záhrady. Prednostne používajte dobre vysušené drevo z ovocných alebo listnatých stromov. Najlepšie drevo na údenie je bukové. V každom prípade sa pokúste odstrániť kôru.

Marinovanie mäsa - kľúčom je samozrejme správne ochutenie a marinovanie mäsa. Ak ešte nemáte prehľad o presnom pomere soli a vody, radšej sa pozrite do osvedčenej kuchárskej knihy alebo sa opýtajte priateľov, ktorí už majú s údením bohaté skúsenosti. Po údení nemôžete s presoleným alebo nedosoleným mäsom nič robiť. Mäso sa vždy pripravuje s prevarenou vodou, marinované mäso sa ukladá do dokonale čistých nádob a teplota okolia by nemala prekročiť 10 °C.

Nízka teplota v udiarni - tento problém sa vyskytuje najmä pri údení v chladnom počasí. V takom prípade roztopte krb v dostatočnom predstihu a udržiavajte oheň neustále zapálený. Až keď je udiareň správne vyhriata, vložte do nej mäso. Je dobré vybaviť fajčiara teplomerom.

Príliš krátky alebo dlhý čas údenia - ľudia tiež niekedy nevedia, ako dlho údiť mäso. Po dosiahnutí správnej teploty a vykúrení horúcim dymom je optimálny čas 10-12 hodín. Samozrejme, konečný čas závisí od druhu a veľkosti mäsa, ale ak tento čas výrazne prekročíte, mäso bude suché, a ak ho nedodržíte a budete údiť kratší čas, bude vo vnútri stále surové.