Ako postaviť drevený plot svojpomocne?

Potrebujete oplotiť svoj pozemok, alebo je váš starý plot už za zenitom? Na výber máte z rôznych možností - klasické pletivové ploty, ktoré sú lacné, kovové ploty, ktoré vyzerajú luxusne, alebo drevené ploty, ktoré dokonale zapadnú do záhrady. Drevená zástena sa inštaluje pomerne jednoducho a poskytne vám úplné súkromie pred okoloidúcimi na ulici a pred susedmi. 

Obsah:

dreveny-plot

Stavba dreveného plota - čo budeme potrebovať 

Pred samotnou výstavbou plotu je potrebné nakúpiť potrebný materiál, ktorý budete na výstavbu potrebovať. Uistite sa, že máte všetko na svojom mieste, aby ste sa nemuseli znova a znova vracať do obchodu v prípade, že niečo prehliadnete a stavba sa pretiahne.

Drevené plotové panely, drevené zásteny a plotové stĺpiky si môžete kúpiť v obchode špecializovanom na dom a záhradu alebo aj na internete. Dodávajú sa v rôznych tvaroch a farbách. Vyrábajú sa z mnohých druhov dreva, bukového, dubového, jelšového a ďalších. Diely majú podobu lamiel umiestnených vedľa seba alebo prepletených lamiel s rôznymi dekoratívnymi prvkami.

Materiál na stavbu dreveného plota

Materiál na stavbu plotu zahŕňa plotové lamely, dosky alebo zásteny, plotové stĺpiky, bránu, spojovací materiál, ako sú skrutky a skrutky, a náradie. Budete potrebovať aj vzpery, napínacie tyče, prípadne viazacie drôty a betón.

Vyberte si jemnejší typ betónu s menšími kamienkami na presnejšie zarovnanie a upevnenie tyčí. Predtým, ako začnete stavať plot, budete musieť vykopať diery do zeme na vyliatie betónu, preto si pribaľte rýľ a lopatu.

Nástroje na stavbu dreveného plota

Budete potrebovať hlavne spojovací materiál, ako sú skrutky a niečo na ich upevnenie, teda skrutkovač. Zakúpené lamely je potrebné narezať, použiť na to pílu a obrúsiť konce, na ktoré použijete brúsny papier alebo brúsku na drevo. Je tiež potrebné merací pásik a vodováha.

Ak chcete vytvoriť betónový základ po celej dĺžke plota, zaobstarajte si aj kliešte, kliešte s plochým nosom, zemnú vŕtačku a zbíjačku na betón alebo drevené dosky na stabilizáciu betónu.

Aké možnosti máme v prípade drevených plotov?

Plotové panely alebo plotové dielce sú jednotlivé časti, ktoré sú navzájom spojené spojovacími prvkami. Budete potrebovať skrutky a skrutkovač. Dodávajú sa v rôznych dĺžkach, takže si ich môžete nastaviť na požadovanú dĺžku.

Plotové dosky sú zvyčajne smrekové alebo plastové, prípadne zmes dreva a plastu. Smrekové dosky sú z neošetreného dreva, ktoré je potrebné po montáži natrieť a nalakovať. Sú veľmi milí a práca s nimi je praktická a jednoduchá. Existujú aj plotové dosky, ktoré sa nemontujú vertikálne, ale pozdĺžne. Medzi plotovými doskami spravidla nie je žiadna medzera, pretože medzi plotovými doskami je plný plot. Nie je cez ňu vôbec vidieť, čo je výhodnejšie, ak si chcete zachovať súkromie.

Drevené plotové zásteny sú praktické a ľahko sa inštalujú. Nemusíte sa trápiť so skladaním lamiel alebo plotových panelov, stačí si kúpiť hotovú zástenu, ktorá má aj dekoratívne prvky.

Ako postaviť plot - návod

stavba_plotu

Záhradné ploty sa stavajú veľmi ľahko, je to jednoduchšie ako napríklad stavba záhradného domčeka. Drevené lamely môžu nahradiť drevený plotový box, ktorý má jednoduchšiu inštaláciu. Nepriehľadnú ohrádku si môžete kúpiť kdekoľvek v hobby obchodoch.

Postup výstavby plota je nasledovný:

  • Najprv vymeriame, kde sa plot bude nachádzať. Nezabudnite sa držať vlastného pozemku a myslieť aj na rôzne prekážky, ako sú stromy a podobne - najmä pri kopaní jám pre podporné stĺpy.
  • Keď sme zmerali rozptyl jednotlivých tyčí a označili miesta na ich umiestnenie, vykopali sme jamy. Tie musia byť dostatočne hlboké a široké - tyče zalejeme betónom. Ak máme drevené podkladové lišty, nezabúdame na ošetrenie dreva.
  • Po vykopaní jám zapustite tyče do zeme a vylejte betón. Tú je potrebné nechať riadne vyschnúť podľa pokynov. Až potom môžeme pokračovať v montáži. Alternatívou pre zapustenie tyčí do zeme môžu byť pätky, do ktorých sa potom tyče priskrutkujú.

Ďalší postup závisí od konkrétnej konštrukcie plota. Jednotlivé dosky sa teraz musia pripojiť k základovým tyčiam. Či už ide o klasický plot, celkovú zástenu alebo WPC či drevené dosky, ktoré sa majú umiestniť horizontálne, plotové prvky vždy inštalujeme pomocou kotiev a skrutkovacích pätiek a používame dostatočne dlhé skrutky. Vo väčšine prípadov sa na každej strane umiestňujú dva plotové držiaky. Ak ste si zakúpili vopred pripravený plot na inštaláciu, postupujte podľa pokynov výrobcu.

Nakoniec umiestnite plotovú bránu a je hotovo.

Ako ošetriť plot

lazura_osmo

Čím natrieť drevený plot? Farba na drevený plot je k dispozícii v rôznych povrchových úpravách, je príjemné podporiť štruktúru dreva a nenanášať na drevo veľké vrstvy nepriehľadnej farby, cez ktorú nie je vidieť štruktúru dreva. Využite teda olej alebo syntetické lazúry, ale nezabudnite pred maľovaním impregnovať.

Ak máte doma plot so starým náterom a chcete ho obnoviť, vyberte si kryciu farbu na drevo. Z týchto farieb odporúčame tieto farby Tikkurila Opaque alebo roľnícke farby značky Osmo.