Ako vyrobiť drevené vráta

Ste majiteľom chaty, chalupy alebo ste len šikovný domáci majster, ktorý rád pracuje s drevom? Chceli by ste do svojho domu drevené vráta, ale nepáčia sa vám alebo sa vám zdajú predražené? Tak sa do toho pustite sami, nie je to také zložité a výsledok bude určite stáť za to. Je dôležité mať vždy na pamäti, že brány vytvárajú prvý dojem pri vstupe do nehnuteľnosti, ale zároveň chránia váš majetok. Preto by vaše brány mali byť príjemné na pohľad, ale zároveň pevné, chránené a ľahko ovládateľné. Vráta z drôteného pletiva alebo plechu vám tieto vlastnosti určite neposkytnú. Drevené vráta sú ideálnym riešením.

drevena-vrata

Obsah:

 

Výroba brán - čo si pripraviť a ako začať

Ak si vyberiete klasickú konštrukciu, výroba brán svojpomocne je lacná. Ak vlastníte základné stolárske potreby a máte aspoň malé skúsenosti v tejto oblasti, nemusíte sa ničoho obávať. Najjednoduchšou možnosťou je zvoliť si základný dizajn v tvare písmena Z, ktorý vytvára rám. Ten sa potom zakryje vybranými doskami. Nosníky rámu by mali byť dobre vysušené a dostatočne pevné. Kĺby sa zhotovujú pomocou čapov a dlah. Vyrábajú sa pomocou ostrého dláta. Kolíkové spoje sú spoľahlivejšie a krajšie ako klince, skrutky a podobne.

Začíname prípravou rámu drevených brán

Ako vyrobiť dvere z dreva? Začnite prípravou základu, rámu. Nosníky sa musia najprv dôkladne zmerať a potom upraviť na požadovanú veľkosť. Počítajte so zemnou vlhkosťou a umiestnite vodorovný spodný okraj aspoň 20 cm nad zemou. Horný vodorovný nosník by mal byť tak vysoký, aby obe krídla tvorili štvorec. Výstuž je pripevnená diagonálne, drží sa kolíkmi a je prednostne zapustená.

Potom pokračujte v montáži zámku, ktorý patrí na opačnú stranu zvislého nosníka. Všetko skontrolujte, vyrovnajte nerovnosti, otestujte pevnosť.

Potom pokračujte v práci so zvislými nosníkmi.

Pokračujte upevnením závesov drevených brán 

Výroba závesov je trochu zložitejšia. Sú veľmi dôležité, bez ich kvalitnej konštrukcie nebudú dvere bezchybne fungovať. Umiestnite napínacie spony do zvislých nosníkov a pevne ich upevnite. Napínacie spony sú kolíky pre pätové ložiská. Zvyčajne ide o oceľové tyče s priemerom najmenej 25 mm a dĺžkou do pol metra. Tie sú zapustené do osí nosníkov. Otvory pre ne je potrebné pripraviť vopred. Otvory musia byť tesné a hlboké aspoň 30 cm. Napínacie spony sa usadia tak, aby boli v pripravenom otvore úplne stabilné. To sa dá vyriešiť prevŕtaním a umiestnením skrutky a matice do otvoru. Skrutka musí vyčnievať na oboch stranách. Na tyči je navlečená hrubá a veľká podložka. Tým sa zabezpečí, aby krídla dverí neklesli. Môžete tiež stiahnuť stĺpec dverí. Ako objímku možno použiť napríklad hrubší oceľový pás.

Potom obráťte pozornosť na hornú časť stĺpca. Ten by mal mať valcovitý tvar, pretože sa vloží do kovového kruhového puzdra, ktoré sa počas procesu usadzovania a dokončovania pevne zamuruje. Niekedy sa používa objímka, ktorá sa skladá z dvoch častí a je spojená skrutkami. 

Spodnú časť drevených brán tvorí pätné ložisko

Pätné ložisko sa umiestni v mieste, kde sa budú nachádzať osi zvislých nosníkov. Potom sa okolo trámov otvoria dvere. Pätné ložisko je vyrobené z betónu, z ktorého sa odleje doska a do nej sa zapustí oceľová rúra. Otvor rúrky by mal mať rovnaký priemer ako kolík. Vyskúšajte ložisko päty s hotovým nosníkom ešte bez dosiek, manipulácia bude jednoduchšia. V minulosti bol nános na päte kamenný. Teraz je čas upraviť hotový rám. Toto je potrebné ošetriť kvalitným ochranným náterom.

Dokončenie dreveného rámu dverí

Po viac násobnom ošetrení krídel náterom, môžete pristúpiť k finálnej úprave, obitie pripravenými doskami. Mala by mať minimálnu šírku 15 m, aby pôsobila dostatočne mohutným dojmom. Dosky tiež natrite ochranným náterom. Dbajte na dĺžku, spodný koniec hotových dverí by mal byť asi 5 až 10 cm nad povrchom zeme. Dosky sú pripevnené pomocou otvorov alebo klincov, ktoré môžete zatmeliť. Keď máte všetko hotové a upravené, vykonajte záverečný náter celých dverí. Ideálnou voľbou je zostať pri olejových lazúrach a zvýrazniť prirodzenú štruktúru dreva.