VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI, Z TECHNICKÝCH DÔVODOV BUDE V UTOROK 28.5. PRACOVNÁ DOBA DOČASNE OBMEDZENÁ. OTVORENÉ BUDE IBA DO 13:30. ĎAKUJEME ZA POCHOPENIE.

Ako drevo použiť na podlahu?

Aké drevo použiť na podlahu?


Snímek obrazovky 2016-08-26 v 15.40.56

Zámky sa pýšia starými parketami a tie sú dôkazom toho, že správne udržiavané drevené podlahy vydržia storočia. Nie sú studené, sú príjemné na dotyk a nezadržujú prach, takže určite neváhajte, čo si dať doma na zem. Termín drevená podlaha je vcelku široký pojem, typy dreva, z nich môžete vyberať, totiž existuje dosť široká ponuka.

Vyberajte drevo podľa toho, kde je položené

Ako každý prírodný materiál i drevo má svoje špecifiká. Drevená podlaha má rada stabilnú teplotu a nízku vlhkosť, inak vznikajú špáry, schne či napučí, takže pozor na rozliatu vodu. Hodí sa všade tam, kde budete k nej ale aspoň trochu ohľaduplný. Nezabudnite pri výbere zohľadniť mieru zaťaženia, ako veľmi sa o ňu budete môcť starať a či pod ňou bude podlahové kúrenie. Zásadnú rolu zohráva nielen Váš vkus, ale taktiež charakter Vášho bývania. Rustikálnejší štýl si bude rozumieť s klasickou doskovou podlahou, inému pristanú zámocké parkety alebo viacvrstvová, už hotová plávajúca drevená podlaha, ktorá nie je tak náročná na inštaláciu a údržbu.

Čím tvrdšie drevo, tým viac vydrží

Drevené podlahy sa delia podľa tvrdosti od veľmi mäkkého (smrek, jedľa, borovica, vŕba, lipa, topoľ), cez mäkké (breza, jelša, jalovec, smrek opadavý), polotvrdé (gaštan, lieska, brest a platan), až po tvrdé drevo (dub, buk, orech, javor, jaseň, jabloň, hruška, slivka, agát, hrab). Čím je drevo tvrdšie, tým je drahšie, ale aj odolnejšie. Ale i tak počítajte s tým, že si bude pamätať pazúriky vašich domácich miláčikov, detské hračky, vysoké podpätky i kľúče, ktoré spadnú na zem.

Patina je krásna!

Nespornou výhodou drevenej podlahy je dlhá životnosť, môžete ju totiž opakovane renovovať. K údržbe máte na výber vodeodolné laky a prírodné oleje alebo vosky. Lakovaná podlaha je trvanlivejšia, ale pri poškodení alebo poškrabaní ju musíte prebrúsiť a nalakovať celú. Oleje a vosky sa do dreva vsiaknu, a potom potrebujú pravidelne obnovovať. Podtrhnutú krásu a štruktúru vám umožnia ľahké lokálne opravy poškodených miest, parkety stačí prebrúsiť a znovu napustiť. Ani upratovanie nie je žiadna veda, podlahu stačí vysávať a občas utrieť vlhkou handrou. Saponátom sa vyhnite, voľte len špeciálne prípravky na drevené podlahy.