Ako docieliť „nesmrteľné“ terasy

Ako docieliť „nesmrteľné“ terasy

 

Pokiaľ sa snažíte drevo opticky zhodnotiť prichádzajú na rad OSMO terasové oleje, ktoré všetky vykazujú rovnakú viskozitu i rovnaké zloženie. Jediná ich odlišnosť v druhoch je farba, respektíve množstvo pigmentu. Terasové dreviny sú samé o sebe husté a preto obsah sušiny terasového oleja je 45%, aby sa dokázali prispôsobiť hustote podkladu. Aplikácia je vhodná pomocou podlahových štetcov pre terasy so šírkou 150 mm. Tieto špecializované štetce sú husté, krátke a z prírodných vlákien, prispôsobené tak, aby z nich olej pri aplikácii neodstriekaval. Je dôležité medzi dvomi nátermi nechať ho schnúť 8-10 hodín.

Veľkú pozornosť venujte typu dreviny. Je dôležité vedieť, či drevo ošetriť pred pokládkou, ihneď po, alebo nechať nejaký čas zvetrať.

Napríklad tlakovo neimpregnovaná borovica, thermoborovica sa impregnuje po pokládke.

terasa

 

Smrekovce – jesenický i sibírsky potrebujú 4-6 týždňov zvetrávať. Behom tejto doby slnko vytiahne na povrch živicu, ktorú je potom potrebné vodou umyť.

Exotické dreviny - musíte čakať 3-4 mesiace po pokládke, až potom je možné uskutočniť povrchovú úpravu, predsa len hustota dreva 100kg na kubík prirodzených olejov si žiada čas, aby sa stačili vyplaviť na povrch, aby sa dalo drevo ďalej ošetrovať.

Tlakovo impregnovaná borovica – 6 mesiacov po pokládke, pretože je drevo plné impregnačných solí, ktoré sa musia vyplaviť von.

Ipe – drevina s hustotou 1200kg/kubik – najtvrdšia drevina na svete. Je potrebné minimálne rok zvetrávania pred povrchovým ošetrením.

Vôbec nie je na škodu takto dlho čakať, naopak je v tomto prípade na mieste a k úžitku. Pred aplikáciou samotným OSMO terasovým olejom je potrebné drevo impregnovať proti zmodraniu, plesniam alebo hubám.

POZOR: V prípade použitia nesprávneho náteru na terasu, neprináša výsledok optimálny účinok. Preto je potrebné si uvedomiť, že rovnako ako v živote: „VŠETKO CHCE SVOJ ČAS“. Tak venujte pár minút svojho času a nechajte si poradiť. Verte, že táto rada bude lacnejšia než neskôr celá renovácia zle zvoleného náteru.

Vlastnosti drevín nejdú zmeniť, ani ich ničím neovplyvníte.

Zopár skúseností na záver:

  1. Fľaky ako od špinavej vody po nátere terasy z smrekovcov OSMEM 420 natierané za sucha, poriadne rozotrené, riadne zaschnuté. Po mesiaci sa na nekrytom mieste objavili fľaky, ktoré nejdú umyť. Náter použitý ešte na podhľady, a tam je všetko v poriadku.

Odpoveď: OSMO 420 náter nie je určený na terasy. Používa sa na fasády, zvislé plochy.

  1. Terasa natretá OSMOM bangkirei v dvoch vrstvách z vrchnej strany. Problém nastal, že k náteru došlo ihneď po položení.

    terasa2

 

Tip1.: Akoia – drevina prichádza na trh – tepelne modifikované drevo, ktoré sa z 99% vyrába z pinus radiata (borovica kanadská)

Tip 2.: Drevo ošetrené acetylenem – dochádza k rovnakému správaniu dreva ako pri thermo impregnácii – nezmenšuje sa, nebobtná, nedeformuje sa.