V hlavnej role: štetec

V hlavnej role: štetec

Niekedy sa Vám môžu zdať tie najdôležitejšie veci veľmi banálne a nepodstatné pre výber, rozhodnutie alebo odpoveď.

Pokiaľ chcete poskytnúť vašim dreveným povrchom tú najlepšiu starostlivosť, jednou z tých je práve voľba štetca.

štětec

Aký je potrebné vybrať?

Štetce môžeme klasifikovať podľa materiálu štetín, tvaru, životnosti, a v neposlednej rade taktiež podľa účelnosti. Je nesmierne dôležité zvoliť na daný povrch správny štetec.

Materiál

Kvalitný a správny výber nástroja zaisťuje dobrú roztierateľnosť a fakt, že farba neodkvapkáva. Pokiaľ natierate vodou riediteľnou lazúrou, farbou, odporúčame umelé štetiny. U neriediteľných náterov je tomu práve naopak. Na trhu je v dnešnej dobe dostupná ponuka štetcov s kombináciou práve zmienených štetín, ktorými neurobíme chybu ani u jednej skupiny farieb.

Tvar

Základné tvary používané u nás sú dva. Buď ide o štetce guľaté, ktoré sú vhodné na malé či guľaté plochy, tuhé a pomalyschnúce farby. Avšak výrazná väčšina kupovaných štetcov je plochá. Tieto štetce sú vhodné pre veľké, ploché povrchy, na rýchloschnúce, vodou riediteľné farby.

Životnosť

Pokiaľ štetec dostane dostatočnú starostlivosť, bude slúžiť dlho a nestane sa tak z neho jedno razový nástroj. Po ukončení natierania je potrebné štetec dostatočne umyť a vysušiť. Po práci s vodou riediteľnými nátermi stačí umyť vodou, u syntetických náterov je dobré použiť vhodné riedidlo. Štetce sa sušia a skladujú buď zavesené, alebo položené. Keď máte krátku prestávku pri práci je vhodné štetec pri vodou riediteľných farbách namočiť do nádoby s vodou a u farieb syntetických uzavrieť v mikroténovom vrecúšku, aby sa zamedzilo prístupu vzduchu.