Ako na nábytok s produktami OSMO

Ako na nábytok s produktami OSMO

Ošetrenie nábytku nie je len tak. Svojou rolu pri tom zohráva hneď niekoľko faktorov. Ako sa najlepšie postarať o nábytok, aby čo najdlhšie vydržal, sa dozviete v tomto článku.

U nábytkárov platí jedna dôležitá vec, a to je čas. Dostatočný čas potrebný pre zaschnutie náteru je základom všetkého.

V prípade, že sa snažíte docieliť bezfarebný povrch, najvhodnejší je Tvrdý voskový olej RAPID, ktorý má dobu schnutia 4-5 hodín, alebo Express, ktorý ma dobu schnutia 2-3 hodiny. Voskové oleje Rapid a Express nejde zmiešať dohromady. Už pri otvorení plechovky majú nátery iný vzhľad, Express je viac došeda a Rapid je medovožltý. Čo je však možné je nanesenie oleja Rapid a ako druhý náter Express. Odporúčame sa držať v oboch vrstvách rovnakého náteru.

Príprava povrchu nábytku

Zrnitosť konečného vybrúsenia pre bezfarebné povrchy odporúčame P180-P220. V prípade farebných pigmentových povrchov odporúčame zrnitosť P220-P240. Pri aplikácii sa olej neriedi. Je dôležité obsahy dôkladne premiešať z dôvodu usadenia oleja na dne plechovky, na povrchu sa držia vosky. Aplikáciu uskutočňujeme pomocou štetca alebo valčeka z mikrovlákna. Prípadné chyby je možné opraviť do 30 minút v mokrej ploche. Pri práci s mäkkými drevinami je vhodné po zaschnutí prvého náteru vyhladiť povrch padovaním. To platí predovšetkým pri nábytku.

Ďalším výrobkom je Tvrdý voskový olej – Efekt NATURAL, ktorý obsahuje 2% pigmentácie a uchová vám povrch svetlý bez zožltnutia. Pre farebné povrchy na nábytok slúži základný výrobok  - Dekoračný vosk.

Dekoračný vosk má širokú škálu dekoračných odtieňov. Tento výrobok obsahuje 12% farebných pigmentov. Pre nábytok sa odporúča naniesť pre transparentný povrch jeden náter, v prípade potreby zosilnenia pigmentácie 2 nátery. Doba schnutia medzi prvý a druhým náterom je 8-10 hodín. Vo finále je vhodné uskutočnenie padovania. Je taktiež potrebné uzavrieť povrch nábytku jedným z voskových olejov. Vyberáte podľa toho, aké výsledky vzhľadu chcete dosiahnuť, ako napríklad hodvábny polomat, mat či lesk ( 3032,3062, 3065). V prípade, že chceme získať intenzívny farebný odtieň vo veselých odtieňoch, použijeme Dekoračný vosk - intenzívne odtiene. U tohto výrobku sa pohybujeme v pigmentácii o sile 32%. Náter ovplyvňujeme spôsobom aplikácie, buď teda padovaním alebo nanášaním rúnom. Pri nanášaní štetcom alebo valčekom bez padovania vznikne krycí intenzívny odtieň. Pokiaľ chcete skôr transparentný farebný odtieň, je potrebné vo výsledku padovať. V prípade vypadovaného povrchu je doba schnutia 10-15 hodín a v prípade intenzívneho odtieňa je doba schnutia až 48 hodín. V prípade použitia tužidla sa doba schnutia skracuje. Pri použití bielych odtieňov je potrebné všetky biele povrchy uzavrieť výrobkom Tvrdý voskový olej Natural. V prípade použitia oleja Original sa stáva, že biele pigmety začínajú žltnúť. Natural udrží povrch biely z dôvodu 2% obsahu pigmentu.  Toto odporúčanie platí pre podlahy aj pre nábytok. Pri nábytku je ešte možnosť použiť Tvrdý voskový olej farebný biely 3040 s 5% bieleho pigmentu.  Použitie na exotické dreviny je iné ako na európske dreviny. Na trhu je množstvo exotických drevín, ktoré majú veľkú hustotu dreva a nemajú schopnosť nasiaknuť, tak ako európske dreviny. Na exotické dreviny sa odporúča použiť tvrdý voskový olej s tužidlom. Tužidlo zaručí, že olej zaschne i na tom najmenej absorbčnom dreve. Tužidlom sa však potláča prírodný vzhľad, alebo vytvára lesk, ktorý v priebehu 2 mesiacov postupne prechádza do hodvábneho polomatu. Na exotické dreviny je tiež možnosť použiť Čistý vosk.

Špeciálnym výrobkom pre nábytok, kuchynské pracovné dosky sa nazýva Top Olej. Ponúka sa vo viacerých variantoch – matný, hodvábny polomat, natural ( 2% biely pigment), agát. U Top Oleja je dôležité dbať na správnu aplikáciu. V žiadnom prípade sa neodporúča aplikácia handrou, čo je bežne rozšírená forma aplikácie, bohužiaľ, nesprávna. Handra kompletne odstráni vosk, čo pri kuchynských doskách  spôsobuje, že hrnčeky a taniere zanechávajú na povrchu kolieska. Preto Top Olej nanášajte iba štetcom alebo valčekom z mikrovlákna v dvoch vrstvách. Na výber je bezfarebná alebo farebná. Taktiež je možné použiť farebný olej a povrch následne uzavrieť Top Olejom. Na kuchynskú dosku sa dáva vždy v dvoch vrstvách bez ohľadu na to, či pod Top Olejom máte pigmentový náter. Maximálnu ochranu kuchynskej dosky Vám zaručí výrobok Ochrana dreva 4006 – pomocník, ktorý bude odrážať vodu. Je to vosková impregnácia na prírodnej báze. Obzvlášť odporúčame u kuchynských dosiek z mäkkých drevín alebo dubu, ktorý je náchylný k šednutiu. Týmto náterom tento efekt eliminujete.     

 

Postup náteru PD alebo kuchynských stolov pre certifikáciu pre styk s potravinami

 

  • prvý náter – 4006 – zaisťuje odpudivosť vody
  • druhý náter -  pigmentový náter + padovanie -  v prípade, že chceme povrch farebne odladiť
  • tretí náter – 2x bezfarebný Top Olej bez padovania s dobou schnutia medzi prvým a druhým náterom 8-10 hodín

 

Pri dodržaní tohto postupu máte zaručené, že drevo nebude černať a nezanechá fľaky. Pri nátere dýhovaných povrchov postupujeme rovnako.