3 zásadné kroky, ako správne ochrániť drevo po zime

Drevo po zime

Ochrana dreva pred zimou by mala začať už pred prvými mrazmi. Iný prístup je potrebný pre záhradný nábytok, iný pre ploty a pergoly. Najdôležitejšie je výber vhodného náteru a impregnácie.

Pre správnu ochranu dreva po zime je dobré ho chrániť po celý rok správnym uskladnením a starostlivosťou špecifickými nátermi. Kvalitné ochranné prípravky vám zaručia dlhú životnosť dreveného nábytku aj v exteriéri.

Drevo je krásny a prirodzený materiál, ktorý možno v exteriéroch využiť na rôzne účely, od plotov a terás, cez rôzne drevené stavby a prístavby, po záhradný nábytok. Aby však drevo vydržalo čo najdlhšie a odolalo poveternostným vplyvom, je nevyhnutné mu poskytnúť správnu starostlivosť.

Ako správne ochrániť drevo

Správna starostlivosť o drevo v exteriéri vyžaduje prípravu, impregnáciu a ochranný náter. Výber náteru závisí na osobných preferenciách, druhu dreva a umiestnení. Pravidelná údržba je kľúčová pre zachovanie krásneho vzhľadu a odolnosti dreva v priebehu času. S týmito postupmi a nástrojmi môžu kutili aj profesionálni pracovníci dosiahnuť optimálny výsledok pri starostlivosti o drevo v exteriéri.

1. Príprava dreva

Pred aplikáciou akéhokoľvek ochranného náteru je dôležité drevo starostlivo pripraviť. Začnite odstránením starého náteru. Potom povrch očistite od nečistôt, prachu a plesní pomocou hladkého brúsneho papiera alebo kefky. Pracujte starostlivo, aby ste dosiahli kvalitný výsledok a postup nemuseli opakovať. Používajte ochranné prostriedky a ochranný odev.  

2. Impregnácia

Impregnácia je zásadný krok v starostlivosti o drevo v exteriéri. Impregnačné prípravky prenikajú do hĺbky dreva a chránia ho pred vlhkosťou, plesňami a hmyzom vnútri. Dôkladná impregnácia predlžuje životnosť dreva a zvyšuje jeho odolnosť. Vhodné sú aj impregnačné oleje, ktoré dodávajú drevu krásny lesk a nie je potrebná následná povrchová úprava. Veľmi kvalitný je Osmo impregnačný náter WR 4001. Je určený pre ošetrenie dreva v exteriéri. Môžete ho použiť na záhradný nábytok, pergoly, ploty a ďalšie stavby. Jedná sa o bezfarebný ochranný náter, ktorý preventívne pôsobí proti škodcom, predchádza hnilobe, modraniu dreva a napadnutiu drevokazným hmyzom.

3. Ochranný náter 

Po impregnácii je vhodné drevo pokryť ochranným náterom. Zvlášť tie drevené prvky, ktoré zostávajú vonku po celý rok vrátane zimy. Výber správneho náteru závisí na druhu dreva a umiestnení. Väčšinou sa používajú dve základné kategórie: lazúry a farby. Lazúry sú transparentné a nechávajú drevo viditeľné, zatiaľ čo farby sú krycie a zakrývajú povrch dreva.

Oleje

Olejové nátery sú skvelou povrchovou a finálnou úpravou vonkajšieho dreveného nábytku. Predlžujú nielen životnosť dreva, ale aj iné povrchové úpravy.

Osmo UV ochranný olej

Kvalitný ochranný náter vyrobený na báze prírodných olejov dodá vášmu záhradnému nábytku vysokú ochranu a hodvábny matný vzhľad. Jeho mikroporézne vlastnosti umožňujú drevu dýchať, zabraňujú praskaniu a bobtnaniu dreva. Môžete ho aplikovať okamžite bez predchádzajúceho brúsenia, stačí nábytok len očistiť od nečistôt. Olej Osmo je ľahko spracovateľný, roztierateľný a pri natieraní nezasychá. Olej sa skvele hodí ako finálny náter a predlžuje dobu do ďalšej renovácie. Jeho UV ochranný faktor je 12.

Osmo UV
 
 

  

Adler 5V1

FARBY

Farby poskytujú väčšie krytie a môžu byť výbornou voľbou pre vonkajší drevený nábytok. Vyberte farbu, ktorá je odolná voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu.

Univerzálna farba Adler 5in1 Color

Vodou riediteľná krycia farba vhodná do interiéru aj exteriéru pre rôzne druhy povrchov je maximálna voľba pri renovácii nábytku. Drevený nábytok na záhrade môžete natrieť bez ohľadu na to, či má aj časti z iného materiálu. Je vhodná na drevo, kov a PVC.

 

Dôležitá je aj pravidelná údržba

Aby drevo zostalo v dobrom stave, je nutné pravidelne vykonávať starostlivú údržbu. To zahŕňa kontrolu povrchu na poškodenie a opakovanú aplikáciu impregnácie alebo náteru podľa potreby. Majte na pamäti, že nároky na údržbu sa môžu líšiť podľa klimatických podmienok daného kraja, umiestnenia pod strechou alebo voľne a tiež aktuálnej náročnosti počasia daného roka.