Správna starostlivosť o drevenú podlahu sa vám vyplatí

Stará podlaha

Drevo je krásny materiál a podlahy z tvrdého dreva sú skvelou investíciou do bývania aj vášho zdravia. Miestnosť zútulnia, drevená podlaha je príjemná na dotyk a taktiež príjemne teplá. Ak máte v byte či dome staré parkety a nie sú zničené, stačí ich prebrúsiť, znovu nalakovať a máte na ďalšie desiatky rokov po starostiach. Potom už len stačí pravidelne pozametať, povysávať alebo zľahka vytrieť a miestnosť prevoňať. S kvalitnou drevenou podlahou sa vám bude krásne bývať.

Čo rozhodne nerobiť

Nebehajte po drevenej podlahe v podpätkoch, nepracujte na nej s náradím a pokiaľ máte štvornohých miláčikov, strihajte im pravidelne pazúriky. Silné čistiace prostriedky tiež radšej vynechajte. Zakázaná je v tomto prípade jedlá sóda a ocot, zvlášť ich kombinácia by mohla podlahu nenávratne poškodiť (prebehne chemická reakcia a vytvoria sa nepekné fľaky).

Ak z nejakého dôvodu budete podlahu vystavovať väčšej námahe, siahnite po laku do exteriéru alebo použite rovno lodný lak, ktorý drevo chráni najlepšie. V našej ponuke nájdete kvalitný lodný lak UNICA.

Ako sa starať o novú drevenú podlahu

Tu je to v zásade jednoduché. Pokiaľ pokladáte novú drevenú podlahu, iste viete o aké drevo sa jedná a môžete si ľahko vyhľadať jeho špecifikáciu a ako sa oň starať. Nehanbite sa poradiť s firmou alebo dodávateľom ohľadom presných pokynov. Dbajte na kvalitu materiálu aj vykonanej práce. Aj dôkladne nalakovaná podlaha z tvrdého dreva sa bohužiaľ ľahko znehodnotí, pokiaľ bude položená na zlý podklad a nebude dobre utesnená. Škáry medzi jednotlivými kusmi podlahy spôsobia jej uvoľnenie a tiež zatekanie vody pod podlahu. Povrchová úprava pri novej drevenej podlahe by mala byť samozrejmosťou. Môžete zvoliť lakovanie, voskovanie alebo použiť farebný náter. 

Nové podlahy sú väčšinou ošetrené polyuretánovým, uretánovým alebo polyakrylovým náterom, vďaka čomu sú odolné voči vode, základnému mechanickému poškodeniu a často aj proti UV žiareniu, ktoré môže spôsobovať zmenu odtieňa dreva až žltnutie. Zamedzte hlavne mechanické poškodeniu a poškodeniu chemickými prípravkami. Podľa vyťaženia podlahy je časom potrebné náter obnoviť. Pre kvalitné bezfarebné povrchové ošetrenie môžete siahnuť napr. po rýchloschnúcom laku Tikkurila UNICA SUPER 20. Jedná sa o polomatný uretánovo alkydový lak, ktorý dokáže vašu podlahu ochrániť aj pred UV žiarením. Hodí sa pre interiér aj exteriér.

Ako sa starať o starú drevenú podlahu

Kedysi sa na povrchovú úpravu drevených podláh používal šelak, lak alebo politúra, čo drevo tiež na dlhú dobu urobilo vodeodolným. Tieto prostriedky nie sú ale tak odolné ako moderné prípravky, s miernou priepustnosťou v tomto prípade počítajte, prípadne si nechajte starú podlahu jemne zbrúsiť a natrieť odolnejšími modernými prípravkami. Pokiaľ sú v podlahe poškodené miesta, uvoľnené dosky alebo škáry, je potrebné podlahu opraviť, škáry vyplniť tmelom a až potom fixovať povrchovou úpravou.

Staré palubovky – dlhé dosky budú zaujímavo vyzerať aj nevybrúsené do hladkého povrchu, ale s priznaním štruktúry a jemného vrúbkovania v dreve. To docielite vydrhnutím povrchu tvrdou kefou a až potom natrite podlahu lakom alebo voskom. Ak je stará podlaha veľmi fľakatá a nechcete ju ešte vymeniť, môžete použiť farebný lak, morenie a lak alebo priamo farebný náter. Docielite tak veľmi zaujímavý vzhľad a premenu interiéru. Na farebné tónovanie a ochranu podlahy v interiéri je skvelou voľbou OSMO tvrdovoskový lak so širokou paletou odtieňov a farebných možností.

Broušení podlahy

Čistenie drevenej podlahy

Drevenú podlahu môžete zamiesť alebo povysávať vysávačom. Vždy používajte jemnejšie štetiny. Starú podlahu môžete aj kefovať, časom je ale potrebné častejšie obnovovať jej povrch.

 Podlahy iba voskované (výnimkou sú tvrdovoskové laky) alebo bez akejkoľvek povrchovej úpravy sú najnáchylnejšie na poškodenie, najmä vo vnútri dreva. Ľahko nasiaknu vodu a použité čistiace prostriedky a postupne taká podlaha stráca svoju kvalitu a odolnosť. Tiež vlhkosť z okolia môže neošetrenú podlahu poškodzovať a spôsobí postupnú degradáciu. Používajte preto jemnejšie čistiace prostriedky určené priamo na čistenie drevených podláh a nevystavujte akékoľvek drevo častému styku s vodou.

 Ak chcete ísť cestou bez chemikálií, používajte vlažnú vodu a dôkladne vyžmýkanú handru či mop, prípadne pridajte do vody iba malé množstvo prírodného saponátu alebo iba malé množstvo octu (nikdy v kombinácii s jedlou sódou či bez riedenia vodou).

OSMO tvrdý voskový olej

Čím ešte starostlivosť o podlahu vylepšiť

V prípade, že použijete čistiace prostriedky, je dobré podlahu nakoniec vytrieť čistou vodou. Do tejto poslednej vody môžete pridať aj pár kvapiek vonného oleja, ale skutočne iba pár kvapiek na vôňu. V takto minimálnom množstve esenciálny olej podlahu nijako nepoškodí a vám krásne prevonia celú miestnosť. Môžete použiť sviežu vôňu pre zlepšenie nálady, alebo upokojujúce kvetinové vône pre príjemnú relaxáciu.

 A nakoniec, po umývaní je dobré zotrieť prebytky vlhkosti suchou handrou alebo suchým mopom, urýchlite tak schnutie a budete mať istotu, že sa podlaha zbytočne nenamáha. Najmä v chladných dňoch, kedy pri upratovaní zbytočne nevetráme a podlaha tak schne dlhšiu dobu.