Starostlivosť o drevený nábytok
Starostlivosť o drevený nábytok
Drevo už po dlhé storočia stelesňuje kultúru bývania, ako prírodný produkt je najvýznamnejšou surovinou na výrobu zariadenia domového interiéru. Drevo citlivo reaguje na vonkajší vplyv ako sú slnečné žiarenie, vlhkosť vzduchu, teplo, tekutiny, zašpinenie alebo poškrabanie. Aby si nábytok uchoval dlho svoju prirodzenosť a krásu, je nutné sa oň stále starať profesionálnymi výrobkami na ošetrovanie nábytku.
Rady na OŠETROVANIE DREVENÉHO NÁBYTKU
-
Pozor na čistiace leštiace a umývacie prostriedky, ktoré môžu drevené plochy trvalo poškodiť, pretože drevo zbytočne príliš vysúšajú. Spôsobujú poškodenie od matných škvŕn až po tvorbu malých trhliniek.
-
Pozor na rozpúšťadla – lepiace pásky, samolepky i gumu sú pre lakované plochy „jedom“, pretože obsahujú rozpúšťadla, ktoré môžu narušiť lakovanú vrstvu. Odretie alebo poškrabanie náteru ide rýchlo opraviť retušovacou ceruzou v zhodnom odtieni.
-
Škvrny od vody - rozliatu tekutinu musíme v čo najkratšom čase utrieť a vysušiť. Ak zostane tekutina na povrchu dlhšie, môže preniknúť cez lak do dreva.
A tak nepomôže nič iného než obrúsiť poškodený povrch a na novo prelakovať. Alebo sa pokúsiť aplikovať odstraňovač šedých škvŕn, ktorý odstraňuje šedé škvrny z plôch lakovaných nitrolakmi, ktoré sú takto poškodené pôsobením vody, alkoholických nápojov, položením horúcich predmetov, žehlením, a pod.
-
Pozor na rôzne domáce prostriedky – univerzálne nepomôže žiadny z nich.
-
Taktiež toto platí i u škvŕn spôsobených vysokými teplotami, ktoré môžu spôsobiť napríklad položený horúci hrniec na povrch stola.
-
Ruky preč od piesku ako od univerzálnych prípravkov proti škvrnám na drevených plochách.
Ľudia často vychvaľujú abrazívne čistiace prostriedky, ktoré vyčistia zašpinené plochy. To platí iba na prvý pohľad. Pôsobením ostrých zŕn povrch už nastálo zhrubne (obrúsením) a nová špina sa na ňom usadí jednoduchšie, viditeľnejšie a dôkladnejšie. Ďalšie čistenie pieskom zanechá lakovanú vrstvu ešte hrubšiu a stenšenú.